Polska zażąda od Republiki Federalnej Niemiec reparacji za zniszczenia wyrządzone podczas II Wojny Światowej. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie to kwota. Kierujący pracami sejmowej komisji Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska) zapowiedział, że na wysunięciu roszczeń wobec Berlina się nie skończy. Kolejny celem prac jego zespołu będzie sporządzenie raportu na temat rzekomych zniszczeń dokonanych przez Armię Czerwoną.

Arkadiusz Mularczyk / fot. Wikimedia Commons

Temat pojawił się po raz pierwszy latem ubiegłego roku, kiedy działania rządu Prawa i Sprawiedliwości w zakresie podporządkowywania wymiaru sprawiedliwosci władzy politycznej, napotkały na zdecydowaną krytykę ze strony Unii Europejskiej, jak również ze strony konkretnych państw, m.in. Niemiec. Ekipa Kaczyńskiego postanowiła posłużyć się orężem sprzed 80 lat, aby postawić zachodniego sąsiada w roli agresora, który nie ma prawa do wyrażania niepokoju stanem praworządności w naszym kraju, gdyż sam nie rozliczył się jeszcze za swoje zbrodnie na Polakach. Przewodniczący komisji mającej wycenić szkody został Arkadiusz Mularczyk, człowiek Zbigniewa Ziobry.

Teraz, kiedy PiS przejął właśnie kontrolę nad Sądem Najwyższym, temat roszczeń powraca. Mularczyk w rozmowie z „Rzeczpospolitą” poinformował,  że Sejm przyjął za niekonstytucyjne przepisy, które uznają, że obce państwo ma immunitet jurysdykcyjny chroniący je przed postępowaniem sądowym ze strony Polski w sprawach o zbrodnie wojenne. Według posła oznacza, to, że nasz kraj ma zielone światło do żądań wobec Berlina. Wygląda na to, że Mularczyk naprawdę wierzy, że Niemcy będą dyskutować z rządem PiS o odszkodowaniach.  – Liczę na ich zdrowy rozsądek i chęć zmycia win za III Rzeszę. Jeśli to nie przyniesie efektu, konieczne będzie umiędzynarodowienie tej problematyki i zbudowanie koalicji państw poszkodowanych – powiedział Mularczyk.
Jakich koalicjantów ma na myśli poseł? Podobne roszczenia  od 2015 roku wysuwa również Grecja, jednak w przypadku Aten takie argumenty miały na celu głównie poprawę pozycji negocjacyjnej przed rozmowami w sprawie redukcji zadłużenia. Wierzycielami państwa greckiego w dużej mierze są niemieckie banki. Trudno oczekiwać by teraz lewicowy rząd Alexisa Tsiprasa próbował atakować Berlin z słabym i mającym opinie niepoważnego rządem RP.
To jednak nie koniec kuriozalnych pomysłów „dobrej zmiany”. Mularczyk zakomunikował, że jeśli Zjednoczona Prawica zwycięży w przyszłorocznych wyborach, w kolejnej kadencji jego zespół oszacuje również wartość zniszczeń dokonanych przez „Rosję sowiecką”. – Wiemy, że raporty takie przygotowały państwa bałtyckie. Oczywiście będzie problem z ich wykonywaniem, bo dzisiejsza Rosja jest krajem, który nie przestrzega prawa i ładu międzynarodowego. Ale taki raport powinien powstać – powiedział polityk „Solidarnej Polski”.
Bezczelność takiej propozycji jest porażająca. Wystarczy tylko przypomnieć fakt, że podczas wyzwalania Polski w jej obecnych granicach zginęło 600 tys. radzieckich żołnierzy, a gdyby nie zwycięstwo nad III Rzeszą, odniesione wspólnie z Armią Czerwoną, naród polski prawdopodobnie zostałby fizycznie eksterminowany.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ponownie rzuciłem okiem na ostatni akapit artykułu. Co bedzie, jeśli wybitnie uzdolniony polityk przeliczy metry zajmowane przez poległych, oszacuje wartość zajętego gruntu i wystawi rachunek za bezprawne używanie terenu przez 74 lata? Stać go na wiecej i lepiej. Przecież ta ekipa to żerujacy na cmentarzach i pobojowiskach oszuści, przebrani za patriotów i hańbiący honor Polski i Polaka. Ale pazerności nikt im nie odmówi!

  2. Wybitny szperacz i poszukiwacz kolejnych odszkodowań powinien sobie przypomnieć, że Brytyjczycy bezprawnie zażądali i sami sobie z deponowanego u nich skarbu Polskiego Rządu na Obczyźnie potrącili koszty bomb zrzucanych na Niemcy przez polskich lotników z brytyjskich samolotów. Powinien przy tym pamiętać o szlachetnej postanie GB, że nie potrącili przy okazji za benzynę i samoloty strącone przez Niemców, a nierozważnie pilotowane przez polskich pilotów.
    Przy okazji żądania prawdopodobnie od Rosji, odszkodowań za czyny Związku Radzieckiego, dziś Sowieckiego, powinien skorzystać z bezpowrotnej okazji przypomnienia o szkodach, jakie poczyniły czambuły tatarskie, od pierwszego najazdu w 1240/41 na Polskę i kolejne do 1699 roku, czyli pokoju karłowickiego z Turcją na polskich Kresach na Ukrainie. Okupująca Krym Rosja powinna niezwłocznie uregulować te zaległości, którymi obciążony jest historyczny Chanat Krymski. I nie godzić się na żadne szachrajstwa, że w zamian możemy sobie wziąć ziemi tyle ile zechcemy po sam Pacyfik. Choć może na jakąś starą kopalnię złota na Kołymie przyjdzie się zgodzić. A nuż!

  3. Pan Mułlarczyk powinien iść dalej… zażądać odszkodowania od Francji i Anglii za nieudzielenie pomocy we wrześniu 39 roku.
    I jeszcze od USA za decyzje jałtańskie pozostawiające Polskę w radzieckiej strefie wpływów…
    Jak szaleć – to szaleć panie pośle!!!!!!!!!!!!!!!!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Hiszpania: banksterzy chcą pozbawić pracy 12 tys. osób. Minister-komunistka mówi twardo „nie”

Wicepremier Hiszpanii Yolanda Diaz w przeszłości była członkinią Komunistycznej Partii His…