Chodzi o list Konstantego Radziwiłła do szpitali psychiatrycznych – minister zasugerował dyrektorom placówek, aby nie wydawali przepustek osobom psychicznie chorym na czas trwania Światowych Dni Młodzieży.

youtube.com/Adam Bodnar
youtube.com/Adam Bodnar

Ministerstwo tłumaczyło się z listu: „Ideą przyświecającą wystosowaniu pisma było dobro osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie ŚDM”. Wcześniej zaś powtarzało wyświechtany frazes o „bezpieczeństwie”.

Adam Bodnar ma zwrócić się do ministra Radziwiłła o wyjaśnienia. Biuro Rzecznika nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z dyskryminacją osób chorych. Ma poprosić o podanie podstawy prawnej, która pozwoliła ministrowi na skierowanie takiej prośby do szpitali.

– Takie wywieranie nacisków na szpitale nie jest dobre. Przecież chorzy też mają prawo do prywatności, mogą mieć swoje plany, np. rodzinne. I nagle zakazuje im się spotkania z najbliższymi? – pytał retorycznie Piotr Mierzejewski, zastępca kierownika biura prawnego RPO. Natomiast Jakub Szulc, były wiceminister zdrowia w rządzie Donalda Tuska, zasugerował: –  Może jeszcze nie pozwolą niepełnosprawnym dzieciom w tych dniach wychodzić na dwór?

To byłoby w zasadzie spełnienie wizji Janusza Korwin-Mikkego, którego pamiętna wypowiedź o tym, by zakazać paraolimpiad, nadal pozostaje żywa w polskich umysłach, a nawet zdaje się kusząca w kontekście pokazania się z jak najlepszej strony przed głową Kościoła katolickiego.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…