Kościelni rzeczoznawcy przestali być bezkarni. Warszawska prokuratura postawiła zarzuty siedmiu osobom, związanym z głośną sprawą przekazania działki zakonowi sióstr elżbietanek.

flickr.com/Ministry of Foreign Affairs of Poland
flickr.com/Ministry of Foreign Affairs of Poland

Monika Lewandowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, powiedziała dziennikarzom PAP, że „postawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących orzeczenia Komisji Majątkowej przekazującego nieruchomości elżbietankom siedmiu osobom. Wśród podejrzanych są członkowie składu orzekającego Komisji Majątkowej oraz rzeczoznawcy”.

Grozi im 5 lat więzienia za poświadczenie nieprawdy. „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza” ustaliły personalia dwóch podejrzanych osób ze strony kościelnej Komisji Majątkowej: mają to być adwokat Krzysztof W. oraz ksiądz Mirosław P. Gazety w środowych wydaniach podały ich pełne nazwiska. Ksiądz P. przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora finansowego archidiecezji katowickiej, a potem wiceszefa Komisji Majątkowej. W 2009 r. jego stanowisko zajął mecenas Krzysztof W. Wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 30 tys. zł. Nie wiadomo natomiast, czy przyznali się oni do winy.

47-hektarową działkę na warszawskiej Białołęce przekazano siostrom elżbietankom w ramach rekompensaty za ziemie odebrane przez władze PRL. Elżbietanki następnie wyceniły ją u eksperta Komisji Majątkowej i sprzedały za 30 mln zł (do tej pory nabywca nie zapłacił za ziemię). Władze dzielnicy Białołęka twierdzą, że wycena została zaniżona i to drastycznie, warta jest bowiem 240 mln zł. Agencja Nieruchomości Rolnych natomiast wyceniła ją na 106 mln. Zawiadomiono prokuraturę. Postępowanie toczy się od 2008 r.

W przyszłym tygodniu ze sprawą zapoznać ma się Episkopat. Komisji Majątkowej pozostało do rozpatrzenia jeszcze około 240 spraw.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. zaraz, zaraz. WINNI RZECZOZNAWCY? Czyli należy rozumieć, że cały geszeft pt. Komisja Majątkowa – TWÓR KOMUCHÓW ZALEGALIZOWANY przez „ludzi wolności” począwszy od Mazowieckiego/Balcerowicza aż Tusio go ZLIKWIDOWAŁ żeby ukręcić sprawie łeb JEST CACY!! No chyba sobie ktoś jaja robi z obywateli. A te młode kretyny z strajk.eu/razem.pl rżną głupa w stylu „to nie my”. WON.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…