Przepisy prawa pracy dotyczące ochrony kobiet w okresie ciąży mają zastosowanie również do katechetek – stwierdził Sąd Okręgowy w Krakowie. Jednocześnie uznał jednak, że ciężarna katechetka została zwolniona z pracy zgodnie z prawem.

pixabay.com

Zakończyła się batalia Sylwii Z. o przywrócenie do pracy i odszkodowanie „z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu”.

Kobieta była nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Prowadziła zajęcia katechezy przez osiemnaście lat. Została zwolniona, bo biskup diecezjalny cofnął jej imienne pisemne skierowanie do nauczania religii. Zrobił tak, ponieważ po rozwodzie katechetka zaczęła żyć w konkubinacie i na dodatek poczęła. Zdaniem szkoły, w której pracowała Sylwia Z., brak biskupiego skierowania oznaczał natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy.

Sąd pierwszej instancji uznał, że mianowanym nauczycielkom katechezy nie przysługuje w ogóle ochrona przed zwolnieniem w okresie ciąży, bo nie obowiązują ich te przepisy Kodeksu pracy, które zakazują wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę w okresie ciąży. Dlatego zastosowanie powinny mieć przepisy Karty Nauczyciela, które przewidują konieczność automatycznego rozwiązania umowy z katechetą, któremu biskup cofnął skierowanie.

Po wniesieniu apelacji Sąd Okręgowy w Krakowie uznał jednak inaczej. Wskazał, że art. 177 § 1 kodeksu pracy zakazujący wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego obejmuje ochroną również katechetki. W takiej sytuacji pani Z. powinna być szczególnie chroniona jako kobieta w ciąży. Na nieszczęście dla nauczycielki sąd dodał też, że katechetka nie dopełniła przed początkiem roku szkolnego formalności i nie przedłużyła ważności biskupiego skierowania do nauczania religii w swojej szkole. W ocenie sądu było to wystarczającą przyczyną, która uzasadniała wypowiedzenie. Tym samym sąd zawyrokował, że „mimo szczególnej ochrony, w takiej sytuacji przepisy pozwalają na rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownicy”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…