Rosja nie bardzo się martwi sankcjami, nałożonymi na nią przez Zachód, bo choć osłabiają gospodarkę, to nie są tak uciążliwe jak prognozowano, bowiem rekompensowane są zyskami z wydobycia surowców.

https://www.flickr.com/photos/jchoura/
https://www.flickr.com/photos/jchoura/

Gospodarka rosyjska radzi sobie przyzwoicie mimo sankcji – wynika z raportu Bloomberg, cytowanego przez portal money.pl.

Branża wydobywcza w Rosji przeżywa okres prosperity: wydobywa rekordowe ilości surowców energetycznych i dobrze na nich zarabia. Ceny ropy nie dołują, wbrew oczekiwaniom zachodnich analityków, ponieważ dzięki porozumieniom z krajami OPEC oscylują około 45 dolarów za baryłkę, a samo to porozumienie dało Rosji 6 mld dolarów zysku. Kurs rubla od dłuższego czasu nie waha się w sposób znaczący, co daje podstawę do optymizmu w sprawie kondycji gospodarki rosyjskiej w najbliższej perspektywie, a agencjom ratingowym pozwala na oceny perspektyw tej branży na „stabilną”. Dość powiedzieć, że od stycznia do końca października wpływy z podatków branży wydobywczej i z eksportu dały rosyjskiej gospodarce 42 mld dolarów wpływu. Kredytowanie przez zachodnie banki, zatrzymane przez sankcje, przejęły na siebie banki chińskie i rosyjskie.

Najbliższa przyszłość w tej dziedzinie też rysuje się nie najgorzej. 30 listopada odbędzie się szczyt OPEC, który może zadecydować o zmniejszeniu ilości ropy dostarczanej na rynek, co podniesie jej ceny. Rosja deklaruje, że gotowa jest poprzeć tę decyzję. Na dodatek rząd rosyjski obiecuje, że nie podniesie podatków w przemyśle wydobywczym.

Wszystko to pokazuje, że sankcje nie są zbyt skuteczne, co z kolei daje zwolennikom współpracy z Rosją i zakończenia polityki sankcji silne argumenty do ręki.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „rosyjskiej ekonomice”

    To chyba jakiś rusycyzm. Nie lepiej „rosyjskiej ekonomi” albo „rosyjskiej gospodarce”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Peru: nowy rząd szuka poparcia w Kongresie. Intryga przeciwko prezydentowi Castillo

Przed zbliżającym się głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania, Pedro Castillo i nowa pr…