Rosnące koszty życia, niechęć kapitalistów do dzielenie się zyskami, antypracownicza polityka wielu firm – to problemy z którymi mierzyć się muszą polscy pracownicy. Lewica zwraca na to uwagę, formułując swoje propozycję we współpracy ze związkami zawodowymi.

„Wsparcie dla strajkujących załóg, walka o podwyżki dla pracowników oraz o lepsze warunki pracy to główne priorytety tegorocznej współpracy Lewicy oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych” – czytamy we wspólnym komunikacie związkowców i polityków Nowej Lewicy.

Na spotkaniu z dziennikarzami w Sejmie mówili o swojej na falę niezadowolenia społecznego wywołanego przez szalejącą drożyznę i pogorszenie warunków życia.

– Związki zawodowe dla Lewicy zawsze były ważne i zawsze staraliśmy się z nimi jak najbliżej współpracować – podkreślał Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu.

Polityk zapewnił, że kooperacja między przedstawicielami pracowników a sejmową Lewicą będzie miała charakter stały.

– Mogę powiedzieć, że OPZZ jest dla nas bardzo, bardzo ważnym partnerem. To, jak ważna jest walka o prawa pracownicze, miałem okazję wczoraj oglądać w firmie Solaris – mówił. Włodzimierz Czarzasty pojechał do strajkujących pracowników w środę 2 lutego.

– Spodziewam się, że w Polsce strajków będzie więcej, ponieważ nastały trudne czasy, panuje drożyzna a ludzie nie wiążą końca z końcem, w związku z czym ludzie będą szukać wszelkich dróg, aby poprawić swoje warunki – wskazał Czarzasty.

– Podczas tego roboczego spotkania mówiliśmy o wspólnych działaniach, które będą zmierzać do poprawy warunków życia pracowników i ich rodzin – mówił Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ. Wskazał, iż głównymi problemami nad rozwiązaniem, których należy teraz pracować są: szalejąca inflacja, wdrażanie polityki klimatycznej oraz kształt gospodarki po covidzie.

Głos zabrała też Barbara Popielarz z OPZZ, która zauważyła, że rok 2022 to rok młodzieży, dlatego też w najbliższych miesiącach związki zawodowe poświęcą szczególną uwagę sprawom młodej generacji.

– Będziemy się zajmować problemami na rynku pracy, zwłaszcza pracujących kobiet – mówiła.

– W Polsce pracuje 17 milionów osób i zagadnienia związane z zatrudnieniem są dla Lewicy kluczowe. Przyszłość rynku pracy po pandemii oraz w warunkach transformacji energetycznej oraz w warunkach szalejącej inflacji i drożyzny – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Posłanki i posłowie Lewicy codziennie prowadzą działania interwencyjne w odpowiedzi na apele pracowników, których prawa są łamane czy naruszane. Zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Będziemy pomagać i reagować.

– Współpraca Lewicy i OPZZ się zacieśnia. Chcemy, aby coraz więcej Polek i Polaków zapisywało się do związków zawodowych, do czego serdecznie zachęcamy – oświadczyła Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy odpowiedzialna za współpracę ze związkami zawodowymi.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…