Senat pogratulował dziś Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla i życzył pisarce, by „jej talent literacki zaowocował nowymi, wybitnymi dziełami”. Zanim jednak jeszcze odbyło się w tej sprawie głosowanie, niezadowolenie wyraził jeden z senatorów wybranych z list PiS, obecnie zawieszony w prawach członka partii za antysemickie komentarze. Jego zdaniem Tokarczuk należy do „polakożerców”.

Uchwała pojawiła się w porządku obrad na ostatnim posiedzeniu Senatu za sprawą Jana Rulewskiego, senatora PO. Zapisano w niej, że Olga Tokarczuk, zanim otrzymała literackiego Nobla, została uhonorowana najważniejszymi nagrodami dla pisarzy przyznawanymi w kraju oraz prestiżowymi wyróżnieniami międzynarodowymi. Przypomniano, że powieści pisarki były już ekranizowane i adaptowane na potrzeby teatru, zaznaczono, że Tokarczuk „wzorem innych znakomitych intelektualistów (…) uczestniczy czynnie w życiu społecznym, zwłaszcza występuje w obronie praw kobiet i demokracji”. Senat podkreślił, że laureatka Nobla przyczynia się do podnoszenia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej i życzył jej nowych wybitnych utworów.

Zanim uchwała przeszła większością 60 głosów przeciwko dwóm, przy dwunastu wstrzymujących, z oburzeniem zareagował na nią jeden z senatorów wybranych z listy PiS. Waldemar Bonkowski powiedział z senackiej mównicy to, czym prawicowi komentatorzy i hejterzy zalewali polskojęzyczny internet od tygodni. Zarzucił mianowicie Tokarczuk (myląc przy okazji jej nazwisko) antypolską postawę.

– To ostatnie zdanie które pan senator Rulewski powiedział, że sławiła imię Polski, to jest bardzo dyskusyjne. Była jednym z kilku polakożerców. Bardzo źle się wyrażała o Polakach, że rzekomo Polacy byli właścicielami niewolników, że mordowali Żydów i tego typu historie – oznajmił senator, który został zawieszony w prawach członka PiS za antysemickie wpisy, a w sierpniu wyleciał z partii. – Ona i wielu jej podobnych, jak prof. Gross zdaje się, byli polakożercami – podsumował Bonkowski.

Chociaż chwilę wcześniej polityk zastrzegł, że nie zagłosuje w sprawie uchwały, bo nie zna się na literaturze, uznał za stosowne rozwinąć wątek i wyrazić zaniepokojenie „dewaluacją nagrody Nobla”.

– Dostają głównie wszelkie wyróżnienia ludzie z lewackich środowisk. Szczególnie jak ktoś szkaluje Polskę, to jest nagradzany. Świętej pamięci Czesław Miłosz to po prostu zachowywał się jak wróg Polaków. Noblistka Szymborska ody do Stalina pisała, a obecna po prostu noblistka bardzo źle się o Polakach wyrażała – oświadczył.

Olga Tokarczuk podpadła „prawdziwym patriotom” wypowiedziami, w których śmiało podważała historyczne mity o Polsce.  – Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości – to jeden z komentarzy pisarki, których prawica nie może jej darować. Tokarczuk otwarcie również deklaruje się jako feministka, występuje w obronie praw zwierząt, a podczas kwietniowego strajku nauczycieli popierała protestujących i ich postulaty.

Waldemar Bonkowski nie będzie już senatorem następnej kadencji.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nie mam nic przeciw stolarzom, Kaszuba (?)…, PiSdzielec …? To się chyba jednak rzuca na umysł.

    1. No tak, masz na myśli, że Kaszubi powinni mieć własny odrębny parlament? To może jeszcze i granicę na Wiśle i Noteci, jak dawniej?

    2. Nie, mam na myśli to, że kaszubstwo rzuca się na umysł. Podobnie jak i PiSiarstwo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…