Pod hasztagiem #lepszesiedlce kryje się tajemniczy sojusz: to Platforma. SLD i… partia Wolność, najnowsze polityczne dziecko Janusza Korwin-Mikkego. Ich plany? Walka ze smogiem, darmowa komunikacja miejska i wielka sieć ścieżek rowerowych.

„Jesteśmy zdeterminowani i mamy powody, by rozliczyć poprzednią władzę, odzyskać utraconą własność mieszkańców, zatrzymać wyludnianie się miasta i uwolnić je od nepotyzmu. Wolność, PO i SLD zawiązały koalicję #LepszeSiedlce, zapraszając kolejne stowarzyszenia, partie i mieszkańców” – ogłosił na Twitterze Paweł Wyrzykowski, lider korwinistów z okręgu siedlecko-ostrołęckiego.

Plany mają ambitne i dalekosiężne: chcą darmowej komunikacji w Siedlcach, w całości opłacanej z budżetu miasta, a także dodanie ścieżki rowerowej do (dosłownie) każdej ulicy (czyli prawie 180 km ścieżek do wybudowania). Sęk w tym, że plany te są również niezwykle kosztowne, co zmniejsza wiarygodność koalicjantów. Komentatorzy kręcą bowiem nosami. Nic im nie wiadomo, aby miasto miało oszczędności rzędu kilkunastu milionów złotych, zapewne więc spełnienie bardziej lewicowo brzmiących postulatów okupione zostanie liberalnym w swej wymowie podniesieniem podatków lokalnych.

Ale to nie wszystko. Podpisano deklarację o wspólnych, szeroko zakrojonych działaniach. Jej sygnatariusze sprzeciwili się ogromnemu zadłużeniu miasta, wyludnianiu w ogromnym tempie. Chcą też walczyć ze smogiem (proponują ulgi dla mieszkańców, którzy zdecydują się unowocześnić swoje systemy ogrzewania domów), a także przyciągnąć inwestorów.

– Ponad 90 proc. uchwał podejmowanych przez radę miasta trzeba rozpatrywać pod kątem mieszkańców, ekonomii i użyteczności. Między nami nie ma w tych kwestiach wrogości, możemy się spierać przy pojedynczych tematach – powiedział Krzysztof Chaberski z PO.

– Doszliśmy do wniosku, że bardzo wiele nas łączy, a przede wszystkim łączy nas to, że mamy pomysły na Siedlce. (…) Miał zostać rozwiązany problem korków, miał być darmowy Internet i wiele innych rzeczy – wtóruje mu Maciej Drabio z SLD.

Na ogólnie zdziwienie takim nietypowym sojuszem przedwyborczym, Wyrzykowski odpowiada: – My tu mieszkamy i mamy dość arogancji, grabienia naszego miasta, zadłużania i wyludniania go. Siła tkwi nie w urzędniczej antylogice, a w potencjale ludzkiego działania.

W sąsiedniej Ostrołęce nie zdecydowano się na tak szeroko zakrojoną koalicję, siły połączyły na razie PO i Nowoczesna.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. ”Nic im nie wiadomo, aby miasto miało oszczędności rzędu kilkunastu milionów złotych, zapewne więc spełnienie bardziej lewicowo brzmiących postulatów okupione zostanie liberalnym w swej wymowie podniesieniem podatków lokalnych.”

    Dziwne zdanie. Czy podnoszenie podatków jest liberalne? Czy podatki lokalne są w stanie wygenerować aż taki przychód? Czy ich znaczne podniesienie jest w ogóle możliwe? Jakie to są podatki i jaki wpływ na jego stawki ma lokalna władza? Opłata targowa?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…