Tegoroczny, słynny festiwal teatralny w Awinionie (Prowansja) stanął pod znakiem protestu przeciw sztuce o ostatnich godzinach życia Mohameda Meraha, 24-letniego terrorysty z Tuluzy, który pięć lat temu zabił 7 osób.
Skargę w prokuraturze z żądaniem zdjęcia sztuki z afisza złożyło Narodowe Biuro Czujności Przeciw Antysemityzmowi (BNVCA) – izraelska organizacja we Francji, według której wystawiony dramat stanowi zakazaną „apologię terroryzmu” szukając „zrozumienia dla zbrodniarza zamiast dla jego niewinnych ofiar”.
Oburzona jest też matka pierwszej ofiary Meraha, żołnierza zabitego w Tuluzie, Latifa Ibn Ziaten: „Robić bohatera sztuki z terrorysty, mówić o nim, o jego słowach – to nie jest mądre. Merah nie jest żadnym bohaterem, to morderca”.
Sztuka nosi tytuł „Kocham śmierć tak, jak wy kochacie życie” – to dosłowny cytat z Meraha, zarejestrowany podczas jego negocjacji z policjantami, gdy jego mieszkanie zostało otoczone przez oddział sił specjalnych. W 2012 r. media ujawniły fragmenty tych rozmów, co stało się kanwą tekstu. Autorem sztuki jest Mohamed Kacimi, ceniony algierski pisarz i dramaturg od lat zamieszkały we Francji.
Jego sztuka „Ziemia Święta” zrobiła światową karierę, on sam jest laureatem nagród teatralnych.
Merah zabił trzech francuskich żołnierzy, troje izraelskich dzieci i ich opiekuna. Zanim dołączył do Al-Kaidy, został współpracownikiem francuskiego wywiadu wewnętrznego, jeździł do Afganistanu i Izraela. W czasie negocjacji z policją żądał rozmowy ze swoim oficerem prowadzącym, zginął po ponad 30 godzinach oblężenia.
BNVCA było wcześniej wielokrotnie krytykowane przez niektóre francuskie organizacje żydowskie za „skrajny syjonizm”, popieranie rządów skrajnej prawicy w Izraelu.
Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty
W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…