Blokady przejść granicznych między Polską a Słowacją oraz Słowacją i Węgrami trwały wczoraj wiele godzin. Słowacy sprzeciwiają się obostrzeniom sanitarnym, utrudniającym im pracę w Polsce.

Wczoraj o 17 Słowacy zablokowali przejście graniczne Chochołów/Sucha Hora. Przez wiele godzin nie było możliwości przejazdu w tym miejscu, a podróżujący musieli nadrabiać drogę przekraczając granicę w Chyżnym. Przejście graniczne zostało zablokowane traktorami z przyczepami, całkowicie uniemożliwiając przejazd. W proteście brało udział kilkadziesiąt osób z okolicznych wsi. Kolejna blokada miała miejsce na granicy z Węgrami.

Dlaczego protestowali? Mieszkańcy strefy przygranicznej często pracują w Polsce lub na Słowacji, a także zajmują się handlem i usługami. Obecnie wiąże się to z koniecznością szczepień, wykonywania testów na obecność koronawirusa lub przejściem kwarantanny za każdym razem, gdy przekroczy się granicę. Jedynie osoby w pełni zaszczepione są uprawnione przez przekraczania granicy bez przeszkód.

„Za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się osobę, która została zaszczepiona drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a nie minęło więcej niż 12 miesięcy; osobę, która została zaszczepiona pierwszą dawką jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni, a nie minęło więcej niż 12 miesięcy; osobę, która została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a nie minęło więcej niż 12 miesięcy, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19.” – czytamy na rządowej stronie.

Na terytorium Republiki Słowackiej w dalszym ciągu (do odwołania) obowiązuje sytuacja nadzwyczajna wprowadzona w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19.

Mieszkańcy Podhala są mocno podzieleni w kwestii obostrzeń, a temat wywołał gwałtowne reakcje opinii publicznej w regionie. Wiele osób gratulowało Słowakom zorganizowania akcji. Handel przygraniczny jest w dużej mierze nakierowany na przyjezdnych ze Słowacji, którzy przyjeżdżają do Polski na zakupy lub do pracy. Pandemia mocno wpłynęła na wymianę handlową w regionie drastycznie ją ograniczając. Miasta takie jak Nowy Targ czy Jabłonka są głównymi ośrodkami wymiany handlowej w regionie.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…