Sondaż zamówiony przez „Newsweeka” i zrealizowany przez Estymator pokazuje sporą przewagę Prawa i Sprawiedliwości nad resztą stawki. Niespodzianką jest wysoki wskaźnik poparcia dla nieistniejącego jeszcze ugrupowania Pawła Kukiza, które zanotowało lepszy wynik od Platformy Obywatelskiej.

flickr.com/drabikpany
Paweł Kukiz/flickr.com/drabikpany

Według wyników badania najpopularniejszą partią w Polsce jest obecnie PiS. Gdyby ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wystartowało dzisiaj w wyborach w koalicji z Solidarną Polską i Polską Razem, mogłoby liczyć na poparcie 36 proc. respondentów. Do znakomitego rezultatu przyczyniło się pewnością zwycięstwo Andrzeja Dudy w II turze wyborów prezydenckich. Wyborcy zwykle lubią głosować na partię, która odnosi realne sukcesy polityczne.

Drugą siłą w nowym parlamencie byłaby partia Pawła Kukiza. Chęć oddania głosu na formację rockmana zadeklarowało 25 proc. respondentów. Oznacza to wzrost poparcia o 8 pkt procentowych w porównaniu z badaniem tej samej sondażowni z 8 maja. Podobnie jak w przypadku PiSu, w tym wypadku czynnikiem determinującym był zapewne znakomity wynik lidera tej opcji w boju o Belweder.

Największą sensacją jest jednak upadek Platformy Obywatelskiej. Po raz pierwszy od 2003 roku ugrupowanie zajęło w sondażu miejsce poniżej drugiego. Obecnie na PO jest skłonnych głosować tylko 20 proc. ankietowanych.

Na krawędzi progu wyborczego balansuje kolejna formacja ulegająca błyskawicznej erozji politycznej – Sojusz Lewicy Demokratycznej. Partię, na której czele wciąż Leszek Miller poparło 5 proc. uczestników sondażu.

Dobrą wiadomością jest słaby wynik hucznie anonsowanej partii Leszka Balcerowicza. Nowoczesna.pl –  nowe ugrupowanie guru polskich neoliberałów cieszy się poparciem zaledwie 4 proc. badanych. Identyczny wskaźnik poparcia zanotowało Polskie Stronnictwo Ludowe.

Na prostej drodze do politycznego niebytu jest partia KORWiN, której znaczna część elektoratu prawdopodobnie skierowała swoją sympatię w stronę Kukiza. Obecnie „Krul” może liczyć na głosy 2 na 100 badanych obywateli.

Stawkę partii, które zostały odnotowane w sondażu zamykają: Twój Ruch i Ruch Narodowy z poparciem na poziomie 1 proc.

Do zdobycia bezwzględnej większości koalicji PiS-SP-PR w takim układzie brakowałoby jednak 22 głosów, gdyż wynik 36 proc. w przeliczeniu na mandaty daje 209 miejsca w Sejmie. Do powstania rządu potrzebne byłoby zatem zawarcie sojuszu z Kukizem, któremu obecny wynik dawałby 141 mandatów. Jeśli taki układ zostałby zawarty, wówczas obóz rządzący dysponowałby w parlamencie większością konstytucyjną.

Badanie dla zrealizowano w dniach 27 i 28 maja na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1138 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały na jaką partię będą głosować. Wykonawcą sondażu była firma Estymator, której właścicielem jest Jacek Chołoniewski, przedsiębiorca, związany politycznie ze środowiskiem Janusza Korwin-Mikkego. Szef sondażowni startował z warszawskiej listy Kongresu Nowej Prawicy w wyborach samorządowych w 2014 roku

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Litości! Poważnie traktować badania w których pyta się o partie której nie ma to naprawdę przesada.
    A układanie do tych wyborów scenariuszy to jest po prostu perwersja!
    Bywają lepsze i ciekawsze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…