Nowy prezydent będzie lepszy od poprzedniego. A jeśli nie lepszy, to przynajmniej nie gorszy. Taki obraz nastrojów społecznych wyłania się z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

wikipedia commons
wikipedia commons

Do zaprzysiężenia Andrzeja Dudy pozostały już tylko trzy dni. Najnowsze badanie CBOS potwierdza, że prezydent elekt otrzymał na starcie spory kredyt zaufania społecznego. Zapewne w dużej mierze wynika to ze zmęczenia rządami poprzednika.

Aż 31 proc. ankietowanych jest zdania, że Andrzej Duda będzie „raczej lepszym” prezydentem od Bronisława Komorowskiego. 17 proc. jest przekonanych, że nowy rezydent Belwederu będzie „zdecydowanie lepszy” od poprzedniego. A zatem prawie 48 proc. badanych widzi prezydenturę Dudy w różowych barwach. Znaczną grupę stanowią jednak respondenci, którzy udzielili odpowiedzi „trudno powiedzieć”. Takie zdanie wyraziło 30 proc. uczestników sondażu. Grupa osób przekonanych, że zmiana na stanowisku głowy państwa będzie zmianą na gorsze stanowi łącznie 22 proc. ankietowanych. Wśród nich 14 proc. uważa, że Duda będzie „raczej gorszym” prezydentem, a 8 proc. przewiduje, że „zdecydowanie gorszym”.

Najprzychylniej na prezydenturę Dudy spoglądają oczywiście wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (89 proc. wskazań), jednak bardzo wysoki wskaźnik zaufania zanotowano również wśród elektoratu Pawła Kukiza (68 proc.) Zmiany na gorsze spodziewają się natomiast wyborcy Platformy Obywatelskiej, wśród których 58 proc. uważa, że nowy prezydent przyniesie regres w sprawowaniu najwyższego urzędu w kraju, 9 proc. oczekuje poprawy, a dokładnie co trzeci zapytany wyborca PO nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. z polskich prezydentów chyba tylko lech kaczyński był fatalnie notowany od samego początku. jako lech aleksander godnie spełniał się w dwóch rolach po poprzednikach – awanturnictwie i sobiepaństwie na wzór wałęsy i pijaństwie na wzór kwaśniewskiego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

1 Maja w Warszawie

Jak co roku 1 maja w Warszawie zgromadził wiele środowisk radykalnej lewicy. O godzinie je…