Portal Wirtualna Polska, posiłkując się policyjnymi statystykami, odnotował, że w 2015 roku niemal o połowę wzrosła w Polsce liczba postępowań wszczętych z powodu nienawiści rasowej lub etnicznej. Na szczycie listy najbardziej znienawidzonych przez Polaków wcale nie widnieją muzułmanie, a, co było do przewidzenia,  Żydzi.

fot. wikimedia commons
fot. wikimedia commons

Z 678 do 954 – o tyle wzrosła w porównaniu z 2014 rokiem liczba zgłoszonych przestępstw na tle rasowym oraz religijnym, którym nadano dalszy bieg. To aż 40 procent. Żydzi trzymają się mocno na szczycie podium. Najczęściej, bo aż 154 razy w 2015 roku zaatakowano właśnie ich, 140 zgłoszeń dotyczyło muzułmanów, a 123 – Romów. Wirtualna Polska zebrała statystyki policyjne. Wynika z nich jednoznacznie, że przeciętny Polak jest rasistą. Poza podium ofiar, na miejscu czwartym znaleźli się Turcy jako nacja, kiedy jednak Polak atakuje kogoś o ciemniejszym kolorze skóry, zwykle nie ma dla niego znaczenia kraj pochodzenia ofiary. Polacy atakują muzułmanów, stosując zbiorową odpowiedzialność za zamachy, o których jedynie słyszeli w mediach.

Przybysze z kraju prezydenta Erdogana doznają nieprzyjemności coraz częściej podczas wymian studenckich. Turecka ambasada niedawno interweniowała w tej sprawie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zwracając uwagę na problem nietolerancji, który coraz częściej dotyczy zagranicznych studentów.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przyznaje, że ataki na obcokrajowców powoli stają się polską codziennością. Raz na tydzień-dwa dochodzi do pobicia na tle rasowym. – Jako rzecznik praw obywatelskich staram się reagować na te wszystkie przypadki: wysyłać zawiadomienia do policji, okazać także wsparcie indywidualne ofiarom – mówił Bodnar na Międzynarodowej Konferencji Smart Metropolia „Miasta Otwarte – migracje a rozwój. Sukcesy, szanse, wyzwania” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. – Możemy zaobserwować niezwykłą falę nienawiści w internecie. To jest sytuacja, w której „Gazeta Wyborcza” decyduje się na zamknięcie swojego forum, bo jeżeli pojawia się jakikolwiek artykuł dotyczący tematyki imigrantów czy uchodźców, nie jest w stanie podołać moderowaniu. (…) To pokazuje, co niestety się narobiło od czasu kampanii wyborczej. Wydaje mi się, że moment kampanii wyborczej był tutaj decydujący. Nasze społeczeństwo podzieliło się jakąś wielką, głęboką kreską, rowem. Obecnie trzeba nieć naprawdę wielką odwagę cywilną, aby zajmować się tym tematem imigrantów aktywnie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Czemu nikt nie pisze o odwróconym rasiźmie? Gdy nawet przedstawiciele własnej rasy negują swoje dziedzictwo kulturowe stawiając na piedestale inne rasy? To zaprzeczenie idei równości ras, to prowokuje ludzi do rasizmu i zniechęca.

 2. Polska była, jest i długo będzie krajem szowinizmów, bo tak kształtowała się nasza historia. Podstawowym był szowinizm klasowy, przez niektórych socjologów i historyków zwany rasizmem klasowym. On trwa do tej pory, przybierając nieco inne formy, ale jego przejawem jest choćby penalizacja biedy i kształtowania wizerunku osób niezamożnych (mimo, że często ciężko pracujących), jako patologii, a cwaniaków i kombinatorów, jako elit.
  Wielu oburzających się na rasizm, również na tym portalu, jeszcze bardziej by się oburzyło, gdyby powiedzieć im, że agresja, w tym słowna, wobec rodzin wielodzietnych w związku z programem 500+ jest z tej samej grupy zachowań, bo rasizm to szowinizm ze względów etnicznych.
  Trudno natomiast mówić o rasizmie wobec Żydów, bo współcześni w dużej części nie należą do innej rasy, jest to raczej szowinizm religijny, tak jak islamofobia. Lepiej jednak nie rozwijać tego wątku w kraju nieomalże monoreligijnym, bo to jak oskarżenie nie wprost konkretnej instytucji o szerzenie takich nastrojów.

 3. A cóż to za odkrycie?! Zawsze byliśmy rasistami. Te piękne historyjki o polskiej tolerancji mają z rzeczywistością tyle wspólnego, co Wanda, która Niemca nie chciała.

 4. No cóż, jeżeli nawet sam Rzecznik nie może zachować trzeźwego osądu to jak tego żądać od prymitywnych ksenofobów?

  Przecież histeria antyimigrancka zaczęła się jeszcze przed kampanią wyborczą a tylko została w kampanii wykorzystana gdyż odsłoniła słaby punkt przeciwników. I dalej będzie wykorzystywana bo daje przewagę nad przeciwnikiem.

  Powtórzę, ryzykując wybuczenie przez znudzoną publiczność że centrowa i lewicowa opcja z niepojętą konsekwencją olewały obawy związane z kryzysem migracyjnym i malowały łzawy obrazek biednych kobiet i dzieci uciekających przed śmiercią pomimo powszechnie dostępnych zapisów wideo, ukazujących coś zupełnie innego. Ostrzegaliśmy że to podarunek dla rasistów i faszystów. Zostaliśmy również olani. Na wzrost postaw rasistowskich pracował z zapałem także niniejszy portal. To paradoks, bo tutejsi Autorzy chcieli z tym zjawiskiem walczyć, jednak robili to nieudolnie i bezrefleksyjnie przynosząc więcej szkody niż pożytku.

  Jeżeli pan Rzecznik, osoba niewątpliwie sprawna intelektualnie, nie może dostrzec różnicy pomiędzy skutkiem a przyczyną to zapewne będzie równie nieskuteczny w próbach przeciwdziałania.
  Szkoda, bo ja, sam żyjący w tolerancyjnym społeczeństwie nieraz się wstydzę za to co dzieje się w moim ukochanym kraju.

 5. gdy artykuł dotyczy Rosji GW nigdy nie zamyka forum, a nienawistne wpisy, które tam zamieszcza polactwo nigdy nie są usuwane

  1. 100/100. Ale efekty wątłe, bo często „rosyjskich trolli” jest coraz więcej. I to z miesiąca na miesiąc.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił śledztwo w sprawie izraelskich zbrodni wojennych. Rząd Netanjahu wściekły

A jednak! Mimo niebywałych nacisków i sankcji administracji amerykańskiej, jak i nacjonali…