Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na Kubie jako w pierwszym kraju na świecie udało się całkowicie wykluczyć przenoszenie wirusa HIV oraz syfilisu z matki na płód.

Hospital_Nacional_Panama– To jedno z największych możliwych osiągnięć zdrowotnych – mówiła przewodnicząca WHO, Margaret Chan. Jej zdaniem dokonania kubańskich lekarzy to niezwykle ważny krok w walce o świat wolny od HIV/AIDS.

Techniki stosowane na Kubie są znane, nigdzie jednak nie mają na tyle powszechnego zastosowania, żeby całkowicie wykluczyć przenoszenie groźnego wirusa. Ciężarnym kobietom podaje się leki antyretrowirusowe, poród przeprowadza się poprzez cesarskie cięcie i nie dopuszcza się karmienia piersią. – Osiągnięcia Kuby powinny być inspiracją dla innych krajów, żeby rozwijały techniki eliminacji zakażeń wirusem HIV i syfilisem na linii matka-dziecko – mówiła Carissa Etienne, dyrektorka WHO ds. Ameryki Środkowej.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie na świecie ok. 1,5 mln kobiet zakażonych wirusem HIV zachodzi w ciążę. Bez odpowiedniej terapii ryzyko przeniesienia wirusa na płód szacuje się na 15-45 proc. Przy prawidłowym leczeniu, takim jak to stosowane powszechnie na Kubie, prawdopodobieństwo spada poniżej 1 proc.

Według danych na 2013 rok, na świecie żyje 35 mln ludzi, zakażonych HIV. 1,5 mln rocznie umiera na AIDS. Kraje najbardziej zagrożone HIV/AIDS to Nigeria, RPA i Indie, jednak o wielu innych, m.in. o Rosji, nie zgromadzono wystarczających danych. Największy wpływ na obniżenie liczby zakażonych jest świadomość zagrożenia i częstotliwość badania się na obecność HIV, powszechność antykoncepcji i praca ze szczególnie narażonymi na wirusa środowiskami, przede wszystkim osób używających twardych narkotyków i pracownic seksualnych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ukraina chce wsparcia żołnierzy NATO

Minister obrony narodowej Ukrainy, Aleksiej Reznikow prosi o dodatkową pomoc wojska NATO n…