Felietony
Danse macabre a la polacca
Jarosław Kaczyński, którego poparło niespełna 19 proc. uprawnionych do głosowania Polaków, wniósł wiele nowych elementów do polskiej polityki najwyższego szczebla. Niestety większość z nich powinna jak najszybciej stać się epizodem, o którym się nie zapomina, ale którego powtórzenia unikać należy jak ognia. Do tych skrajnie destrukcyjnych „innowacji” Kaczyńskiego zaliczyć należy…
czytaj dalej »Seven days in Poland [overview]
Last week in Poland was marked by two events: the sad anniversary of the start of the COVID-19 pandemic in Europe and the continuing protests of women and men against Constitutional Tribunal ruling on abortion. Let us just remind that the verdict which virtually bans abortion, was issued in violation…
czytaj dalej »Jak paradokumenty okradły nas z godności
Paradokumenty tudzież pseudodokumenty na polskie ekrany telewizorów zza oceanu ściągnął najprawdopodobniej TVN. Stało się to w 2004, kiedy telewizja wystartowała z emisją serialu W11 – Wydział śledczy. Tanie w produkcji, zajmujące godzinę ramówki odcinki wkrótce ewoluowały. Dziś widzowie mogli przebierać w różnych odmianach paradokumentalnej formy. Krytykowanie ich za technikalia to…
czytaj dalej »Narodowa klapa szczepień
Narodowy Program Szczepień dopiero co ruszył, a już okazało się, że niestety proces zaszczepienia polskiego społeczeństwa z podziałem na kilka etapów okazał zbyt trudny dla rządu Mateusza Morawieckiego. Szczepienia idą bardzo wolno, a władze nie panują nad dystrybucją szczepionek i wydają sprzeczne komunikaty.
czytaj dalej »Kim są p0lki, julki i kukoldy, o których mówi Bosak?
Amerykański ruch Alt-Right pochwalić się może kilkoma spektakularnymi osiągnięciami. Niektórzy przypisują im odpowiedzialność za zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich 2016 roku, kiedy alt-prawica cieszyła się największą popularnością, ale zdaje się, że to myślenie nieco na wyrost. Ich jedynym faktycznym dokonaniem off-line, w prawdziwym świecie, pozostaje zorganizowanie gigantycznej pikiety Unite…
czytaj dalej »Teraz, teraz, teraz!
Prawo i Sprawiedliwość oświadczyło właśnie, że nie cofnie się przed niczym na drodze do wprowadzenia w Polsce państwa wyznaniowego. Za bełkotem Jarosława Kaczyńskiego o „wyszkolonych”, „niszczących kościoły” przeciwnikach, którzy chcą zlikwidować Polskę, patriotyzm, wszelką cywilizację i zaprowadzić nihilizm kryje się tylko i wyłącznie desperacja człowieka, który nie jest w stanie…
czytaj dalej »Garść indyjskich filmów dla lewicowca
Czasy pandemicznego pustelnictwa można spróbować wykorzystać na eksplorację odległych od Polski regionów globu, inaczej w tym momencie raczej nieosiągalnych. Przy okazji rzecz jasna inwestując w swoją edukację polityczną. Dlatego właśnie postanowiłem zestawić nieznośnie subiektywną listę indyjskich filmów, które mogą zainteresować poszukującego polskiego lewicowca.
czytaj dalej »Wszyscy na nas patrzą z nienawiścią
(Od redakcji: poniższy tekst dotarł do nas na dwa dni przed wyborami. Wstrzymaliśmy jego publikację, ponieważ uznaliśmy w redakcji, że nie jest naszym zadaniem demotywowanie wyborców Roberta Biedronia, chociaż jego programowi i sposobowi prowadzenia kampanii nie raz przyglądaliśmy się krytycznie. Teraz publikujemy ten głos, by zacząć nim dyskusję o tym,…
czytaj dalej »Król jest nagi
Czy nie masz poczucia, że coś jest nie tak z tym światem? Czy po tej pandemii chcesz wrócić do takiego świata, jaki znamy? Czy jeszcze nie jest to dla Ciebie jasne, że kapitalizm zabija? W czasie epidemii niektórym łatwiej dostrzec to, co jest najważniejsze. Jednak nie wszystkim jest to dane.…
czytaj dalej »10 lewicowych filmów na czas izolacji
Czas społecznej izolacji potrwa przynajmniej do świąt wielkanocnych. To dobry czas, by nadrobić zaległości filmowe. Na łamach Portalu Strajk pisałem już o trzech lewicowych filmach dostępnych na platformie Netflix. To nie wszystkie powstałe w XXI w. produkcje, które przyczyniły się do budowania lewicowego dyskursu.
czytaj dalej »Epidemia zabija krytyczne myślenie
Demokracja to system, w którym różne środowiska spierają się o to, jak poradzić sobie z kluczowymi problemami społecznymi, Niestety okazało się, że epidemia koronawirusa tak pojmowaną demokrację poważnie naruszyła.
czytaj dalej »O demokracji, mediach i przemilczeniach
Jestem wściekła z bezsilności kiedy widzę, jak ludzkimi emocjami i decyzjami steruje płynąca z mediów rzeka kłamstw, półprawd i nachalnej propagandy. A także wtedy, kiedy toniemy w rozkręcanym przez nie wirze bzdetu, incydentu i banału. Ale najbardziej czuję się bezsilna, kiedy zdaję sobie sprawę, że jesteśmy sterowani w niedostrzegalny sposób…
czytaj dalej »Antykapitalizm: idea na dziś
Człowiek, jako gatunek zwierząt, rozpoznając i kreując rzeczywistość, posługuje się słowami (pojęciami). To one tworzą w naszej świadomości obraz rzeczywistości. Odnosimy wrażenie, że obraz rzeczywistości to faktycznie rzeczywistość. Przecież raczej trzymamy się drogi prowadząc samochód, nie potykamy się zbyt często o krawężnik i zazwyczaj precyzyjnie sięgamy po kubek z herbatą.…
czytaj dalej »Szwedzcy Demokraci bardziej socjalistyczni niż Socjaldemokraterna?
Jeden z komentujących mój artykuł Koniec szwedzkiego raju? stwierdził, że jak na skandynawskie warunki skrajnie prawicowa partia, „Szwedzcy Demokraci stała się najbardziej przesuniętym w lewo ugrupowaniem na szwedzkiej scenie politycznej”. Zafrasowało mnie stwierdzenie przedstawione przez czytelnika. Jak można zestawiać populistów od faszystowskich korzeniach do olbrzymiej, tradycyjnej socjaldemokratycznej partii o rzeczywistych…
czytaj dalej »Organizacja kontra aktywizm. Przyczynek do dyskusji o lewicy
Aktywizm stał się główną taktyką polityczną radykalnej lewicy w Ameryce Północnej [ale nie tylko – przyp. red.]. Pełnił on taką rolę od co najmniej 30 lat, dotąd nie zastanawiano się nad jego skutecznością, a uzyskiwane tą drogą efekty są niewielkie. Na polityczną bezpłodność skazuje aktywizm kilka elementów. „Organizacyjne”, „zrzeszające” podejście…
czytaj dalej »Koniec szwedzkiego raju?
Przejrzyste zasady zatrudnienia, kurczowe trzymanie się przez pracodawców przepisów oraz wysokie wynagrodzenia sprawiają, że w Polsce Skandynawia jawi się jako raj dla pracowników. To Eldorado może jednak wkrótce przejść do historii.
czytaj dalej »O niepożytkach z Johna Olivera
Oko.press przedstawia się jako „portal sprawdzający fakty i prowadzący dziennikarskie śledztwa”, aspiruje do miana „obywatelskiego narzędzia kontroli władzy”. Niedawno uznał, że takim śledztwem i aktem kontroli władzy będzie publikacja obszernego streszczenia jednego odcinka programu polityczno-satyrycznego anglosaskiego komika, dostępnego bez problemu na YouTube i Facebooku. Drobiazgowa relacja napisana jest w tonie…
czytaj dalej »Uwagi na marginesie: Noworoczne wichry wojny
Polki i Polacy pobili zapewne kolejny rekord konsumpcji materiałów pirotechnicznych na okoliczność Nowego Roku. Szkoda, że nikt się nie zastanawia nad tym, że któryś z nadchodzących Sylwestrów możemy spędzać w schronach przeciwatomowych. Tam festiwalowe petardy zdadzą się na nic.
czytaj dalej »Uwagi na marginesie: Narkotyczne postprawdy
Piłeś – nie pisz, głosi ludowa mądrość internetu. Najwyższy czas, by i amerykańscy opozycyjni dziennikarze poznali jej głębię.
czytaj dalej »Uwagi na marginesie: Antykomunistyczna partia Razem
Czy to w pogoni za kolejnymi certyfikatami zgodności wystawianymi przez główny ściek polskiej polityki, czy to w desperacji dla utrzymania obecnych, czy też ze zwykłej bezmyślności powodowanej kompleksami, partia Razem popełniła spory wygłup.
czytaj dalej »
Recent Comments