Historia
Faszyzm – nieustające zagrożenie [recenzja]
Faszyzm się odradza. By z nim walczyć, trzeba go precyzyjnie zidentyfikować. Należy też stworzyć szeroki Front Ludowy, czyli połączyć siły lewicy i centrum – dowodzi w książce „How to stop fascism” („Jak zatrzymać faszyzm”) brytyjski dziennikarz Paul Mason. Czy ma rację? Na ile jego przemyślenia są inspirujące w polskich warunkach?
czytaj dalej »Historia rybaka i Czerwonej Księżnej oraz bomb wodorowych, które nie dotarły nad Polskę
Podczas gdy 17 stycznia 1966 r.w zaśnieżonej Warszawie trwały obchody rocznicy dziś wyklętej, a cała komunistyczna Polska szykowała się już pełną parą do uroczystości tysiąclecia chrztu, 38-letni hiszpański rybak Francisco Simó Orts, pogwizdując sobie wesoło, zarzucał sieci na krewetki w Morzu Śródziemnym, na wysokości Palomares. Pogoda była wspaniała, słoneczna, gdy…
czytaj dalej »Opowieść Świąteczna według Siuksów, czyli skutki jedzenia trawy
„Wesołych Świąt!” – życzyli w Wigilię chrześcijańskiego Bożego Narodzenia strażnicy więzienia w Mankato, zapyziałego miasteczka w Minnesocie, 38 Indianom ludu Siuksów z plemienia Dakotów, skazanych na śmierć przez powieszenie. Był rok 1862 i naprawdę wielki dzień: w zamian za zgodę na ochrzczenie, więźniowie mogli spotkać się ostatni raz ze swymi…
czytaj dalej »Czy Afganistan mógł być socjalistyczny? Zapomniana rewolucja 1978 r.
W dzisiejszych mediach Afganistan jest przedstawiany wyłącznie w odniesieniu do fundamentalizmu islamskiego, dżihadu, lokalnych watażków i karteli narkotykowych. Te problemy to smutny fakt – ale nie zawsze tak było. 40 lat temu rewolucja niemal wyrwała ten kraj z zacofania, lecz została pokonana przez wspieraną przez imperialistów fundamentalistyczną kontrrewolucję.
czytaj dalej »Od Lenina do Hitlera. Przypadek francuskiego faszyzmu
Pod koniec czerwca 1936 r. Jakub Doriot, b. robotnik i oddany komunista był oklaskiwany przez tłum zwolenników, gdy ogłosił powstanie Francuskiej Partii Ludowej (PPF). Niektórzy – robotnicy – podnosili pięść w geście walki klas, inni wyciągali ręce w faszystowskim pozdrowieniu i… wszyscy się zgadzali. To dziwaczne zjawisko ewoluowało w pełną…
czytaj dalej »Louise Michel, anarchistka wśród „dzikich”. Katorga po Komunie Paryskiej
„To, czego od was żądam, to ściana straceń w Satory, gdzie zginęli nasi bracia. Trzeba mnie odciąć od społeczeństwa. Każą wam to zrobić! I cóż, mają rację. Ponieważ wydaje się, że każde serce, które bije dla wolności ma dziś prawo jedynie do odrobiny ołowiu, chcę jej dla siebie. Jeśli nie…
czytaj dalej »Milczący budowniczy cywilizacji z kraju faraonów
Jest rześki lutowy poranek, kiedy nasz statek dobija do brzegu w Luksorze – starożytnych Tebach. Delikatny wiatr umila oglądanie z górnego pokładu, jak wraz z wschodzącym słońcem miasto po obu stronach Nilu budzi się do życia. Po zejściu z okrętu ruszamy w dalszą drogę. Mijane przez nas pełne zieleni tereny…
czytaj dalej »Co się stało w Mjanmnie?
Wojskowy zamach stanu przeprowadzony w Myanmarze przez Min Aung Hlainga, głównodowodzącego armii, wywołał protesty społeczne, których wojskowi najwyraźniej się nie spodziewali. Ale również ich zamach stanu był dla wielu zaskoczeniem. Jak pisali klasycy, w burżuazyjnej strategii politycznej przewrót wojskowy jest zazwyczaj środkiem ostatecznym, a żeby był udany, należy go dokonać…
czytaj dalej »Bułgarska transformacja: historia upadku
Niewiele z transformacji po 1989 roku w Bułgarii było wynikiem demokratycznej, zgodnej z oczekiwaniami społeczeństwa polityki. Mieliśmy raczej do czynienia z lokalną wersją globalnego zwrotu w kierunku neoliberalnej globalizacji. Wielu Bułgarów postrzega ten okres jako polityczno-gospodarczą adaptację i umocnienie dawnych elit, które przestawiły się na antykomunizm i nadal go krzewią,…
czytaj dalej »Prześlepiony bunt. Kto wyszedł na ulice w Marcu 1968 roku?
Fragment książki Michała Siermińskiego „Pęknięta Solidarność”, wydanej nakładem Książki i Prasy, która wkrótce pojawi się w księgarniach.
czytaj dalej »Czerwona Historia Polski: krwawa środa 15 sierpnia 1906 r. [wideo]
15 sierpnia 1906 roku Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej przeprowadziła w 19 miastach Królestwa Polskiego zamachy na szczególnie znienawidzonych carskich policjantów, żandarmów i urzędników. Zuchwała akcja polskich socjalistów miała zachęcić robotników i młodzież do kolejnych strajków i demonstracji, a rosyjskiemu zaborcy pokazać, iż Polacy nie rezygnują z walki o sprawiedliwość…
czytaj dalej »„Każdy Herero zostanie zastrzelony…” Zapomniane ludobójstwo pod Wodną Górą
Waterberg (czyli „Wodna Góra” w języku afrikaans) to płaskowyż w formie góry stołowej, wznoszący się w Namibii ponad pustynną równiną Kalahari. To ważne źródło wód powierzchniowych w tej pustynnej i suchej części kontynentu, jak i rezerwuar wód podziemnych. Dla ludu Herero, wyznającego do dziś religię opartą na kulcie natury –…
czytaj dalej »Czerwona Historia Polski: Stefan Okrzeja [wideo]
26 marca 1905 roku Stefan Okrzeja, bojowiec Polskiej Partii Socjalistycznej dokonał zamachu bombowego na VII cyrkuł policji na warszawskiej Pradze. Wcześniej brał udział w słynnej demonstracji na Placu Grzybowskim, niosąc czerwony sztandar. Aresztowany, skazany na śmierć i stracony przeszedł do legendy polskich ruchów socjalistycznych i niepodległościowych. Przypominamy postać, dla której…
czytaj dalej »Zawód: fałszerz historii, czyli o funkcjonariuszach Instytutu Propagandy Nacjonalistycznej
Powiedzieć, że IPN to pisowskie Ministerstwo Prawdy w orwellowskim stylu, to jakby nic nie powiedzieć. W dzisiejszej Polsce, jeśli jego ,,ustalenia” są niezgodne z faktami – tym gorzej dla faktów. Ludziom tam pracującym niestraszne są bowiem takie drobnostki jak prawda – nie psując sobie nimi nastrojów dzielnie wznoszą oni gmach…
czytaj dalej »Czerwona Historia Polski: Dąbrowszczacy – bohaterowie walki z faszyzmem [WIDEO]
Gdy prawicowi puczyści wystąpili przeciwko Republice Hiszpańskiej, z całej Europy ruszyli na Półwysep Iberyjski ludzie o lewicowych przekonaniach, gotowi ronić zdobyczy hiszpańskiej rewolucji. Byli wśród nich również Polacy. Do dziś w Hiszpanii wspomina się ich z szacunkiem, podczas gdy polski IPN przedstawia ich jako zbrodniarzy.
czytaj dalej »Czerwona Historia Polski: Zbuntowana Warszawa 1905 r. [wideo]
Krwawa Niedziela w Petersburgu w styczniu 1905 r. zapoczątkowała wielki wstrząs: strajki i powstania robotnicze w praktycznie wszystkich przemysłowych zagłębiach Imperium Rosyjskiego, bunty chłopskie na wsi, wybuch lokalnych antagonizmów religijnych i narodowościowych. Protestowano i walczono także na ziemiach polskich, gdzie rozwijał się od kilkunastu lat ruch socjalistyczny, a warunki życia…
czytaj dalej »Czerwona Historia Polski: Polskie bunty i zamieszki na przełomie wieków
Czy akty grabieży, do których doszło podczas protestów w Stanach Zjednoczonych, są czymś wyjątkowym? Czy może zawsze podczas rewolucyjnych zrywów i wystąpień dochodziło do zniszczeń? W najnowszym odcinku Historii Czerwonej Piotr Ciszewski i Małgorzata Kulbaczewska-Figat przypominają, kiedy w Warszawie miały miejsce rozruchy głodowe, jak Polska Partia Socjalistyczna zareagowała na pogrom…
czytaj dalej »Wymowna lekcja historycznego kłamstwa
Jako student i pasjonat historii, od dawna z dużym smutkiem obserwuję, jak instrumentalnie jest ona traktowana w przestrzeni publicznej. Zazwyczaj z uczuciem bezsilności przechodzę obok tego obojętnie, ostatnio jednak pewien tekst przelał we mnie czarę goryczy.
czytaj dalej »Hans Litten – niezłomny adwokat robotników
Dzisiaj, kiedy tak wiele rządów w dążeniu do autorytaryzmu otwarcie inspiruje się rozwiązaniami z lat trzydziestych, odwaga i bezkompromisowość tego człowieka w walce z faszyzmem powinny być dla lewicy wzorem do naśladowania.
czytaj dalej »Czerwona Historia Polski: Czerwoni w powstaniu styczniowym
Powstanie styczniowe słusznie nazywa się polskim powstaniem narodowym, ale przecież nie tylko o niepodległe państwo walczyli Polacy w 1863 r. Nieprzypadkowo powstaniec Walery Wróblewski znalazł się w 1871 r. w szeregach paryskich komunardów. Jakie cele stawiała przed sobą powstańcza frakcja, która sama siebie nazwała „czerwonymi” i co łączyło ją z…
czytaj dalej »
Recent Comments