Publicystyka z kraju
Rozmowy Strajku: jak przeprowadzić i wygrać strajk? Mówi lider Konfederacji Pracy w Solarisie [wideo]
Po sześciu tygodniach i dwóch dnia walki strajk w Solaris kończy się zwycięstwem pracowników. Gdyby firma zgodziła się uznać postulaty pracowników wcześniej, uniknęłaby ogromnych strat i przyznałaby podwyżkę mniejszą, niż stało się to ostatecznie. W fazie rokowań Konfederacja Pracy i Solidarność bowiem gotowe przystać na podwyżkę w wysokości 400 zł.…
czytaj dalej »W obronie walki Jasia Kapeli, albo polemika z jej krytykami
Zdaję sobie sprawę ze zdecydowanie fatalnego timingu tego felietonu, mając na uwadze wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Chciałbym jednak podzielić się pewnymi uwagami, które akumulowałem na przestrzeni ostatnich dni, jeśli nie tygodni. Uwagami, które, mam nadzieję, przekonają osobę czytającą, że będę pisał o czymś w gruncie rzeczy znacznie poważniejszym niż…
czytaj dalej »Czas, by Solaris podzielił się zyskiem. To już czwarty tydzień strajku
W poniedziałek 14 lutego zaczął się czwarty z rzędu tydzień strajku w Solarisie. Zarząd firmy nadal nie godzi się na podwyżki w wysokości 800 zł dla każdego pracownika. Zapytaliśmy dziś członków i członkinie załogi: będziecie walczyć dalej? Odpowiedź była jednoznaczna – tak, do zwycięstwa!
czytaj dalej »The Solaris strike: workers fight, the management remains silent
When they stood behind the factory barrier, with their flags, some serious, others happy and full of verve, it was as if the old images of the workers fighting came to life. For the core of the conflict is as old as the capitalist system. Solaris workers had been negotiating…
czytaj dalej »Rohin, numer 887 [reportaż ze strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Wędrzynie]
26 listopada w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie wybuchają zamieszki. Media piszą o niebywałej, nieuzasadnionej agresji migrantów. „Najbardziej agresywni cudzoziemcy wyszli przed budynek. Zaczęli skandować hasła, domagając się wypuszczenia ich, szarpali za ogrodzenie. Wybite zostały szyby w ośrodku.”- podaje TVP.info. Kilkunastu mężczyzn zbuntowało się przeciwko izolacji, stłoczeniu i braku…
czytaj dalej »Będzie wojna? Przecież za nią tęsknimy [wideo]
Polska tradycja wojenna zawarta jest w słowach piosenki: „Jak to na wojence ładnie”. Coraz więcej Polaków wydaje się w to wierzyć, zapominając o hekatombie II wojny światowej. Maciej Wiśniowski rozmawia o wojnie z redaktorem Romanem Kurkiewiczem.
czytaj dalej »Kto pracuje w ZUS-ie, ten się w cyrku nie śmieje! Czy czeka nas strajk? [rozmowa]
– Pracownicy przychodzą do pracy na lekach uspokajających, cały czas są obrażani i poniżani, tak w firmie, jak i na pierwszej linii kontaktu z klientem – mówi w bulwersującej rozmowie Ilona Garczyńska, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
czytaj dalej »Jak naprawdę wygląda praca w Lisku [relacja pracownicy]
Coraz większą popularnością cieszą się sklepy internetowe o wdzięcznej nazwie “Lisek”. Liski ratują dupę osobom na kwarantannie, dowożą to, czego się zapomniało, pomogą, kiedy mamy kaca/małe dziecko/jest zimno i ciężko nam wyjść z domu. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak praca w Lisku wygląda. Ja wiem.
czytaj dalej »Dla szefów byliśmy ciemnym ludem do roboty [rozmowa]
W ostatnim czasie w mediach głośno było o bezpodstawnych zwolnieniach związkowców – Magdy Malinowskiej z Amazona (wywiad z nią TUTAJ) oraz Mariusza Ławnika z mBanku. Niestety, nie były to sprawy odosobnione. Portal Strajk rozmawia z Marcinem Haberą – współzałożycielem Związku Zawodowego Pracowników Korporacji, zwolnionym z Netii po 25 latach pracy.
czytaj dalej »Polskie domy są zbudowane z martwych Żydów [rozmowa]
Filip Szczepański pracuje dla Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. Odwiedza dziesiątki miejsc w całej Polsce, gdzie zbezczeszczono i zniszczono żydowskie groby. Przypadki, z którymi ma do czynienia, trudno wytłumaczyć. Bo jak wytłumaczyć wyrobisko piasku na cmentarzu i zaprawę z mielonych ludzkich kości?
czytaj dalej »Gdzie jest Strajk Kobiet, kiedy go potrzebujemy?
Polska polityka, pogrążona w pandemicznym spazmach, zaserwowała nam ostatnio więcej niż wystarczającą liczbę absurdów. Ale fakt, że pierwsza rocznica ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zgromadziła w Warszawie zaledwie około 800-1200 osób to już inna liga, która wymaga od nas dłuższego namysłu.
czytaj dalej »Prawdziwi patrioci tutaj? Antyfaszystowski marsz „Za wolność naszą i waszą”
– Prawdziwi patrioci są tutaj – odpowiada mi starsza pani trzymająca w ręku malutką polską flagę na pytanie, dlaczego jest akurat tu, a nie na Rondzie Dmowskiego . Czyli antyfaszyzm to też jest patriotyzm? – dopytuję. – A nie? – odpowiada prawie oburzona.
czytaj dalej »O programie Nowej Lewicy słów kilka
Wybory parlamentarne zbliżają się szybkimi krokami, a mogą jeszcze przyspieszyć, gdy ziszczą się przepowiednie o skróceniu kadencji obecnego Sejmu. Wybory te będą szczególnie szczególne: od ich wyniku zależy dosłownie przyszłość Polski. Jeżeli PiS z przybudówkami utrzyma władzę, to czerń chmur, które już wiszą nad naszym krajem jeszcze bardziej się pogłębi,…
czytaj dalej »Polska szkoła: dlaczego jest źle i czy może być lepiej?
Szkoła, szkoła, szkoła… Brr. Już od sierpnia chcące zarobić supermarkety straszą nas oklepanym niczym twarz Najmana „witaniem szkoły”, sklepy kuszą promocjami na zeszyty, rodzice szykują się na wydatki, wydawnictwa już zacierają ręce na sprzedaż kolejnych podręczników, dzieci z ekscytacją szykują białe koszule i tornistry, nastolatki przewracają oczami. Już wybiła znienawidzona…
czytaj dalej »Anarchiści wrócili do Białegostoku. „Na początku był czyn!” w Galerii Arsenał
Nie każdej wystawie udaje się wyjść poza mury galerii. Wiele ekspozycji, nawet najstaranniej opracowanych, pozostaje wydarzeniem tylko dla miłośników, koneserów czy osób bezpośrednio zaangażowanych w tworzenie. Z białostocką wystawą ”Na początku był czyn!” jest inaczej. Ona żyje naprawdę.
czytaj dalej »Danse macabre a la polacca
Jarosław Kaczyński, którego poparło niespełna 19 proc. uprawnionych do głosowania Polaków, wniósł wiele nowych elementów do polskiej polityki najwyższego szczebla. Niestety większość z nich powinna jak najszybciej stać się epizodem, o którym się nie zapomina, ale którego powtórzenia unikać należy jak ognia. Do tych skrajnie destrukcyjnych „innowacji” Kaczyńskiego zaliczyć należy…
czytaj dalej »Krzywdy nie naprawia się inną krzywdą. Zakończyć reprywatyzację!
W najbliższą środę, 11 sierpnia, o godz. 12 przed Sejmem znów będą protestować lokatorzy. Domagamy się zakończenia reprywatyzacji! – piszą organizatorzy. Jakie znaczenie ma ustawa, która właśnie wraca z Senatu do Sejmu? Portal Strajk rozmawia z Zenobią Żaczek, działaczką Komitetu Obrony Praw Lokatorów.
czytaj dalej »Andrzej Lepper wobec symulakrum polskiej demokracji
Cała „lepperiada” była kolejnym i póki co ostatnim dowodem na poczucie braku reprezentatywności polskich rządów po 1989 r. Wbrew temu, co pisano na długo przed rządami PiS-u na Zachodzie i w Polsce o rzekomym sukcesie polskiej transformacji, zmiana ustroju nigdy nie została zaakceptowana przez szerokie masy.
czytaj dalej »List otwarty ws. dalszej działalności kwartalnika „Wakat”
Szanowna Pani Aldona Machnowska-Góra Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Szanowny Pan Artur Jóźwik Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Szanowna Pani Wiceprezydent, Szanowny Panie Dyrektorze, w związku z zerwaniem przez nowego dyrektora Staromiejskiego Domu Kultury, Marcina Jasińskiego, współpracy z dotychczasową stałą redakcją kwartalnika „Wakat” oraz rozwiązaniem umowy z redaktorem naczelnym, Michałem Kasprzakiem…
czytaj dalej »Milczenie owiec. Jak kapitalizm zamyka usta polskim naukowcom
Powołanie uniwersytetu Collegium Intermarium przez organizację Ordo Iuris odbywa się bez większych protestów polskiego środowiska akademickiego i przy wsparciu Ministerstwa. Z czego wynika brak postaw obywatelskich we współczesnej akademii i jaką rolę odgrywa w tym procesie współczesny kapitalizm?
czytaj dalej »
Recent Comments