Prezydent USA dał jednoznacznie do zrozumienia, że zamierza wycofać się z podpisanego dwa lata temu układu i nie zamierza już dawać Iranowi ani krzty kredytu zaufania. A przy okazji oskarżył Teheran o współpracę z Koreą Północną.

Donald Trump/flickr.com/Gage Skidmore

Według Trumpa „porozumienie społeczności międzynarodowej z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego było jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone”. Stwierdził, że jest to „powód do wstydu dla USA” i zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi warunki wycofania się Białego Domu z porozumienia. Informatorzy „Washington Post” twierdzą, że klamka już zapadła.

– Irański reżim wspiera terroryzm i szerzy przemoc, rozlew krwi i chaos na Bliskim Wschodzie. Dlatego musimy położyć kres agresji tego kraju i jego ambicjom nuklearnym. Działania Teheranu nie były zgodne z duchem porozumienia – powiedział wczoraj Trump podczas spotkania z dowódcami armii USA w Białym Domu.- Nie możemy pozwolić na to, by Iran uzyskał broń jądrową.

Oficjalnie powodem takiej zapowiedzi miały być testy nowego pocisku balistycznego, które Teheran zdecydował się przeprowadzić pod koniec września (testy zakończyły się sukcesem). Trump uważa, że przeprowadzając test, Iran dał wyraźnie do zrozumienia, że warunki układu ma w nosie i zamierza łamać je dalej. Nieoficjalnie informatorzy przyznają, że Trump owładnięty jest myślą o współpracy Teheranu z Koreą Północną. W 2015 z Teheranem porozumienie nuklearne zdecydowały się podpisać Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Niemcy i właśnie USA – w zamian za rezygnację z dalszych zbrojeń i prób uzyskania broni atomowej wielcy tego świata obiecali stopniowo znosić sankcje oraz niwelować wykluczenie gospodarcze i polityczne Iranu z mapy świata. Teraz jednak Trump gra kartą przymusu – USA miały zgodzić się na podpisanie niekorzystnego dla siebie paktu i teraz trzeba będzie całą sytuację odkręcić.

Decyzja prezydenta USA oznacza powstanie kolejnego punktu zapalnego w tym regionie, który może przynieść konflikt zbrojny. Jednak możliwe odstąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa od porozumienia nuklearnego z Iranem nie wpłynie na rosyjski program dostaw broni Teheranowi od 2020 roku, w szczególności samolotów bojowych i śmigłowców, okrętów wojennych i systemów rakietowych – co potwierdził w rozmowie z RIA Novosti senator, były szef Komitetu Rady Federacji ds. Obrony i Bezpieczeństwa, Wiktor Ozierow.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. -Polki w połowie tego i tak nie zrozumieją -ale gdybyście wy tam w Północnej Ameryce -się tak wycofali z próby ANTYROSYJSKIEGO Przejęcia IRANU -PERSJI -przystopowali swoją probe przejęcia Wenezueli a później Kuby -itd. nie próbowali rozmieścić TYLU TYCH TOMAHOWKÓW, JASM-ów podwieszanych pod F16 w tym z 0,5 MEGATONY w POLSCE czy w PRIBALTICE artylerii rakietowej i innych systemów tak bardzo blisko MIAST i Miasteczek i Baz Wojskowych ROSJI i ROSJAN Białorusinów to by ROSJANIE mogli spokojnie się tylko zbroić i tylko wzmacniać -dla Was tak bardzo szczęśliwie i spokojne parę lat jeszcze -A TAK Rosjanie będą musieli obronić IRAN, Wenezuelę KUBĘ Nikaraguę i muszą zniszczyć tych Dostawców Broni JĄdrowych i Rakietowych do Tej tak bardzo bezmyślnej POLSKI -teraz ROSJANIE będą musieli dużo szybciej -dużo szybciej niż planowali -albo w tym przyszłym roku 2020 albo w tym jeszcze 2019 -który biegnie teraz !

  2. -Oni chcą zamknąć swój PIERŚCIEŃ ANAKONDY i zwrócić IRAN przeciwko ROSJANOM zwrócić PERSÓW przeciwko ROSJANOM żeby przyspieszyć ta swoją wymarzona WOJNĘ BRZEZIŃSKIEGO -żeby ROSJANIE musieli zniszczyć CHINY i Chińskie Miasta dlatego JAPOŃCZYCY się do tej wojny nie przyłączyli i KOREAŃCZYCY też się nie przyłączyli !! -W SUMIE AMERYKANIE BY BYLI zadowoleni gdyby IM -PERSÓW udało się tylko zastraszyć żeby PERSOWIE przeszli na stone stanów bez bombardowań -i porzucili współprace i Przyjaźń z Rosjanami i z Chińczykami !! -SMUTNE JEST TO -że jeśli Stany ZJEDNOCZONE -Coś kiedyś zniszczy -albo Coś zniszczy -dalej trochę w czasie -albo już nawet bardzo szybko -to będzie to EGOIZM Amerykańskich Kobiet -Egoizm i Chciwość Amerykańskich kobiet -które tak wymagają od swoich mężów, chłopaków, kochanków, narzeczonych -żeby -oni dla ich chciwości i ich bogactwa – niszczyli tylu -tylu innych ludzi na Świecie !! -SMUTNE -dlatego że to niby Kobiecość powinna być lepsza -i to kobiety powinny bardziej kochać, bardziej współczuć, bardziej rozumieć !! -Ja im pisałem: -że TETEOHINNAM -ONA jest Wielką PATRONKĄ Kobiet i Kobiecości -ale ONA -takich niechcących się poprawić egoistek -ONA -nie lubi -ONA -TONANTZIN -TETEOHINNAM -ONA -jest Wielką Patronką KOBIET i Kobiecości -ale ONA -może -nie lubić tego ich krzywdzącego egoizmu -który tak bez współczucia niszczy innych -i w tych -dwóch rzeczach -w tych dwóch JEJ Postawach -sprzeczności nie ma !!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…