Szef Urzędu ds. Obywatelstwa oraz Imigracji (USCIS) Leon Rodriguez powiedział przed komisją senacką, że za sporą część zamachów terrorystycznych w USA odpowiadają uchodźcy przyjęci do USA przez 2001.

fot. wikimedia commons
fot. wikimedia commons

Po ataku na WTC 11 września 2001 wdrożono nowy, surowy system weryfikacji imigrantów. Rodriguez, szef komórki będącej częścią Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego stwierdził w rozmowie z senatorami, że w ostatnich latach zamachów dokonywali głównie uchodźcy, którzy „załapali się” jeszcze na „stare” procedury przyjęć przed 2001 i albo przybyli do USA jako dzieci, albo już urodzili się w USA w imigranckich rodzinach.

Według Rorigueza niepokojące są ostatnie szacunki Fordham University Law School o zamachach dokonywanych przez mieszkających na terenie USA sympatyków Państwa Islamskiego. Raport mówi, że 18 proc. z nich to uchodźcy. Wprawdzie Rodriguez, poproszony przez komisję o ujawnienie danych dotyczących związków pomiędzy sprawami uchodźców skazanych za terroryzm w ostatnich latach – nie potrafił takich danych przekonująco przedstawić, jednak upierał się, że liczba takich przestępstw dokonywanych przez imigrantów wzrasta i „są to niepokojące dane, nawet 1 procent to dużo”.

Rodriguez przyznał, że jego urząd do tej pory odrzucił 7 proc. spośród składanych przez Syryjczyków wniosków o azyl – powodem były względy bezpieczeństwa. Kolejne 2 proc. zawieszono z powodu „braku pewności” co do tożsamości wnioskujących. Wystąpienie Rodrigueza, antyuchodźcze w swojej wymowie, jednak nie zawierające merytorycznych danych, spotkało się z krytyką ze strony senatora Davida Vittera. Odzwierciedla ono jednak trend, który skłania ku refleksji o rychłym nadejściu olityki migracyjnej w duchu Trumpa.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…