3 grudnia br. w Pabrade (pol. Podbrodzie), miejscowości niedaleko od Wilna, będącej skupiskiem litewskiej Polonii odbędzie się uroczystość poświęcona trudnym etapom stosunków polsko-litewskich.
W tym miejscu w latach 1939-1940 znajdowały się obozy pracy, zorganizowane i zbudowane przez autorytarny reżim przedwojennej Litwy, w których przetrzymywano polskich obywateli, traktowanych przez ówczesne władze jako element niepewny politycznie. Polacy, przetrzymywani w fatalnych warunkach masowo umierali lub byli wysyłani do obozów niemieckich, skąd zazwyczaj nie wracali. Dokładna liczba ofiar do dziś nie jest znana.

Uroczystość, zorganizowana przez organizacje polonijne i społeczne z Polski oraz Litwy, przewiduje spotkanie się w tym miejscu w celu upamiętnienia kolejnego miejsca polskiej martyrologii. Zostaną postawione dwa krzyże: katolicki i prawosławny ku uczczeniu polskich obywateli różnych wyznań, którzy w tym miejscu zmarli lub zostali zabici przez litewskie władze.

Przewidywany jest przyjazd na to miejsce grupy około 100 osób: przedstawicieli organizacji społecznych, mediów i duchowieństwa oraz lokalnych władz.

Początek uroczystości 3 grudnia (sobota) o godzinie 15.00, przewidywane zakończenie – 17.30

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Autobiograficzna książka Jarosława Pietrzaka

Jarosław Pietrzak jest autorem, z którym Portal Strajk ma zaszczyt współpracować od począt…