Granica polsko-ukraińska / fot. Wikimedia Commons

Układ stowarzyszeniowy nie jest krokiem do członkostwa Ukrainy we Wspólnocie – taką deklarację mają przyjąć jutro przywódcy Unii Europejskiej.

Granica polsko-ukraińska / fot. Wikimedia Commons
Granica europejsko-ukraińska / fot. Wikimedia Commons

Premier Holandii Mark Rutte w wywiadzie dla „Financial Timesa” zapowiedział, że jeśli obawy Hagi co do integracji Ukrainy ze Wspólnotą nie zostaną w tym tygodniu uwzględnione, natychmiast wystąpi do holenderskiego parlamentu o odrzucenie umowy z Ukraińcami.

Holandia jest jedynym krajem UE, który do tej pory nie ratyfikował umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i właśnie dlatego wciąż obowiązuje ona na zasadach tymczasowych. W kwietniu w referendum aż 60 proc. Holendrów odrzuciło porozumienie.

Premier Holandii chce odrębnej deklaracji wszystkich przywódców Unii, w której zostanie jasno powiedziane, że układ stowarzyszeniowy ani nie przybliża Ukraińców do członkostwa we Wspólnocie, ani nie oznacza dla nich jakichkolwiek gwarancji bezpieczeństwa. Dokument miałby być prawnie zobowiązujący.

Jeśli Holandia zawetuje układ stowarzyszeniowy z Ukrainą, trafi on do kosza i trzeba będzie nie tylko negocjować nowy dokument, ale także przeprowadzić jego ratyfikację we wszystkich krajach Unii. To potrwa lata.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…