UNICEF podaje, że 320 tys. dzieci w Jemenie grozi śmierć głodowa/wikimedia commons

Mija rok od początku krwawej wojny w Jemenie, rozpoczętej przez sojusznika USA, Arabię Saudyjską. Jak podaje agencja ONZ, dziennie średnio sześcioro dzieci umiera lub doznaje poważnych ran.

UNICEF podaje, że 320 tys. dzieci w Jemenie grozi śmierć głodowa/wikimedia commons
UNICEF podaje, że 320 tys. dzieci w Jemenie grozi śmierć głodowa/wikimedia commons

Wojna, która nieustannie umyka uwadze zachodnich mediów, głównie ze względu na uprzywilejowaną pozycję Arabii Saudyjskiej, która ją rozpoczęła, zbiera krwawe żniwo. W wyniku działań wojennych zginęły już 3 tys. ludzi, z których ponad jedną trzecią stanowią dzieci. – Dzieci płacą najwyższą cenę za konflikt, któremu nie są w żaden sposób winne – mówi Julien Harneis, przedstawicielka UNICEF w Jemenie.

Agencja zwraca uwagę, że poza ofiarami bezpośrednich działań wojennych należy zwrócić uwagę na pogłębiające się problemy z dostępem do żywności, wody pitnej i opieki zdrowotnej. Harneis twierdzi, że w ciągu ostatniego roku ok. 10 tys. dzieci poniżej 5. roku życia zmarło w wyniku chorób, których można było uniknąć dzięki szczepieniom czy w łatwy sposób je wyleczyć. Od marca zeszłego roku, kiedy ruszyła kierowana przez Saudów ofensywa, zbombardowano 63 placówki świadczące pomoc medyczną. Jak szacuje ONZ, w tej chwili 82 proc. ludności Jemenu potrzebuje pomocy humanitarnej, a w połowie z 22 prowincji panuje głód, zagrażający życiu mieszkańców.

W raporcie opisano też ponad 800 przypadków werbowania dzieci do armii – najmłodsze z nich miało zaledwie 10 lat. Sama agencja przyznaje, że udokumentowany udział „dzieci żołnierzy” to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Wojna w Jemenie toczy się pomiędzy szyickimi rebeliantami z północy, wspieranymi przez Iran Huti a koalicją państw sunnickich, z Arabią Saudyjską na czele. Obie strony konfliktu oskarżane są o zbrodnie na ludności cywilnej. Niedawno pojawiła się nikła nadzieja na pokój – 10 kwietnia ma zostać ogłoszone zawieszenie broni, a 18 dnia tego samego miesiąca ruszyć mają rozmowy pokojowe.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…