Stany Zjednoczone blokują chińską pomoc dla Kuby przeznaczoną na walkę z pandemią COVID-19. Na Kubę trafić miało setki tysięcy maseczek, dziesiątki tysięcy zestawów testowych do wykrywania zakażenia oraz kilkadziesiąt respiratorów.

Rząd kubański poinformował, że władze USA zablokowały pomoc na walkę z pandemią COVID-19, jaką to wyspiarskie państwo miało otrzymać od chińskiego giganta handlowego Alibabá prowadzonej przez filantropa Jacka Ma.

„Kryminalna blokada imperialnego rządu narusza prawa narodu kubańskiego” – podsumował w środę (1 kwietnia) działania supermocarstwa z północy prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel.

Jak poinformował przebywający w Pekinie kubański dyplomata Carlos Miguel Pereira, sprzęt medyczny z Chin miała przetransportować jedna z amerykańskich firm. Jednak w ostatniej chwili wycofała się ze zlecenia.

Według agencji prasowej Xinhua, stało się tak z powodu amerykańskiej ustawy Helms-Burton z 1995 r., która zaostrzyła sankcje wobec Kuby. Firma transportowa bała się, że rząd USA uzna, iż transportując pomoc medyczną, złamała amerykańskie prawo, przez co będzie miała kłopoty. USA utrzymują embargo handlowe wobec Kuby od 1960 r.

Ogółem na Kubę i do 23 innych państw Karaibów i Ameryki Południowej miało trafić z Chin 2 mln maseczek, 400 tys. zestawów testowych oraz 104 respiratory.

Na Kubie stwierdzono, jak dotąd, 212 przypadków COVID-19. Zmarło sześć osób.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ależ to jest prawdziwe oblicze USA. Może się dziwić tylko ktoś kto kompletnie nie zna historii USA. Kapitalizm w wydaniu jankeskim to jest kwintesencja kapitalizmu.

  2. Wydaje mi się to dziwne, że Chińczycy muszą(?) korzystać z USA-ńskiego przewoźnika. Jeśli sami nie mogą przetransportować pomocy, to powinni poprosić Rosjan, by dostarczyli pomoc swoimi bombowcami strategicznymi.

    1. Nie Barbarzyńco.
      To panamerykanizm dał głos po raz kolejny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…