Manning w 2013 roku skazana została na 35 lat więzienia za ujawnienie informacji na temat amerykańskich zbrodni wojennych portalowi WikiLeaks. We wtorek wieczorem potwierdziła informacje o tym, że przyczyną jej niedawnej hospitalizacji była próba samobójcza.

Mural, poświęcony Chelsea Manning/flickr.com/Timothy Krause
Mural, poświęcony Chelsea Manning/flickr.com/Timothy Krause

Chelsea Manning to słynna whistleblowerką, dzięki której świat dowiedział się m.in. o zbrodniach wojennych USA, popełnionych w Iraku i Afganistanie; w wyniesionych przez nią dokumentach znajdowały się także szczegóły na temat więzienia Guantanamo – to właśnie dzięki Manning wiemy, że najmłodszy więzień ośrodka miał tylko 14 lat czy że „dzięki” torturom CIA uzyskała „informacje” na temat posiadanej przez Al-Kaidę broni jądrowej. W 2013 roku za ujawnienie powyższych informacji skazana została na 35 lat więzienia. Jeszcze w momencie wyroku posługiwała się imieniem Bradley, zaraz po jego ogłoszeniu ujawniła się jako osoba transseksualna. Odsiadując wyrok regularnie kontaktuje się ze światem, ma nawet swoją kolumnę w brytyjskim „The Guardian”.

Informacja o próbie samobójczej Manning została już oficjalnie potwierdzona przez samą zainteresowaną, jednak jej prawnicy są oburzeni faktem, że plotki na ten temat przedostały się do mediów znacznie wcześniej – uważają to za poważne naruszenie prywatności. – Chelsea wie, że ludzie martwią się jej stanem, dlatego informuje, że znajduje się obecnie pod ścisłą obserwacją więzienną i że prawdopodobnie pozostanie tak przez kilka najbliższych tygodni – poinformowali jej pełnomocnicy, Vincent Ward i Nancy Hollander, którzy reprezentują ją za darmo z ramienia Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich.

Osoby, które chciałyby wyrazić solidarność z więźniarką, zachęcamy do wysyłania jej listów do więzienia. W Warszawie akcję taką organizuje Maria Świetlik, działaczka związkowa i publicystka, a także ekspertka m.in. ds. TTIP – tych, którzy chcieliby napisać Chelsea Manning kilka ciepłych słów, zapraszamy w środę w godzinach 18:00-19:00 na Wilczą 30, do Cafe Kryzys. Podajemy też adres, na który należy kierować listy:

CHELSEA E. MANNING 89289
1300 NORTH WAREHOUSE ROAD
FORT LEAVENWORTH, KANSAS 66027-2304

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. A twojej matki nawet weterynarz nie chciał wyskrobać, bo nie mógł ustalić czym ona jest.

  1. STOP WOJNIE! STOP ZBRODNIĄ WOJENNYM!
    Dla zbrodni nie ma przedawnienia! Każdy kto wie o zbrodni, a jej nie ujawnia jest współwinny zbrodni. Jeżeli będziemy milczeć to nas wszystkich wymordują apologeci wojny! W katolickiej do bólu Polsce jeszcze nie zostali ukarni za wydanie zezwolenia na katownie CIA? Katownie CIA były w POlsce za panowania ekipy SLD!
    Pozdrawiam.
    Do refleksji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael kazał ewakuować drugie co do wielkości miasto Strefy Gazy

Do Chan Junus (ang. Khan Younis) drugiego co do wielkości miasta w Strefie Gazy, uchodźcy …