Koniec z wyjątkowym traktowaniem niektórych państw kupujących ropę od Iranu. Stany Zjednoczone ogłosiły, że od 2 maja przestaną obowiązywać wprowadzone w ubiegłym roku wyjątki od sankcji.

Dalsze zwiększenie presji USA na Iran zapowiedział w poniedziałek Sekretarz Stanu Mike Pompeo. Oznajmił, iż Stany Zjednoczone od 2 maja będą obejmować sankcjami wszystkie bez wyjątku państwa, które sprowadzają ropę naftową z Iranu. Nie będzie już specjalnego traktowania dla krajów, którym w roku ubiegłym hegemon z Waszyngtonu łaskawie dał czas na dogadanie się z innymi dostawcami. Chodzi o Grecję, Włochy, Tajwan, Turcję, Chiny, Indie, Japonię i Koreę Południową.

Dla trzech pierwszych decyzja administracji Trumpa wiele nie zmienia: przewidując taki właśnie krok Waszyngtonu państwa te uległy presji i zakończyły import irańskiego surowca. W pozostałych pogróżki Pompeo, jak można się domyślić, nie zostały przyjęte z entuzjazmem. Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu napisał na Twitterze, że działania USA nie sprzyjają pokojowi i stabilności w regionie, a jego państwu nikt nie będzie dyktował, jak układać sobie relacje z innymi krajami. Turcja zapowiada również, że opracuje własny system, który pozwoli utrzymywać wymianę handlową z Iranem, omijając sankcje. Podobny system pozwala państwom Unii Europejskiej sprzedawać Teheranowi niektóre produkty medyczne i żywnościowe.

Pompeo z wyraźną dumą mówił wczoraj, że za sprawą administracji Trumpa Iran eksportuje wyjątkowo mało ropy naftowej i stracił na tym co najmniej 10 mld dolarów.

– Chcemy pozbawić ten wyjęty spod prawa reżim funduszy, które są od dziesięcioleci używane do destabilizowania Bliskiego Wschodu, zmusić Iran, by zachowywał się jak normalne państwo – grzmiał Pompeo, oczywiście „zapominając” o wkładzie własnego kraju i jego przyjaciół w destabilizowanie Bliskiego Wschodu właśnie.

Kto ma zapełnić lukę na międzynarodowym rynku? Oczywiście wierni przyjaciele USA – Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Im za finansowanie fundamentalistów islamskich czy obracanie Jemenu w ruinę nic nie grozi. Już zapowiedziały, że zwiększą podaż ropy.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Minoł 13 ty miesiąc Roku ( na koszulkach RED VELVET kiedyś ) Kwiecień minęły 4 palce czyli Kwiecień pokazywany palcami -a wy w Amerykańskich Miastach tylu żyjecie dalej -to bardzo Piękne -że wy żyjecie to bardzo piękne że wy żyjecie !! -Gorzej jak się okaże że OPIEKUNKI i STYLISTKI INSTRUKTORKI tych właśnie koreańskich Dziewcząt które pokazywały cztery palce i HYUNA ” z 4MINUTE ” w piosenkach ” Crazy ( SZALENIEC )” i ” Hate (NIENAWIŚĆ ) ” i ” GUGUDAN ” -że ONE pokazywały wam MIESIĄC DO UCIECZKI i te młode Japonki na dachu bloku w JAPONII -Marzec trzema palcami także (z serii ” SETSUSETSU19 „) !-Ja to pisałem na INTERII że TONANTZIN -TETEOHINNAM -CITLALICUE -ONA tak często -lubi coś mówić właśnie przez Piękno Tańce Najpiękniejszych Dziewcząt i Młodych Kobiet -tylko dla tych najlepszych najbardziej kochających Matek które nie są zazdrosne o własne córki -ale kochają JE jak KOREANKI jak JAPONKI !!

  2. To dowód, że to Putin manipuluje wybranym przez siebie prezydentem Trampkiem;)
    Sankcje oznaczają z jednej strony wzrost dochodów z ropy dla budżetu rosyjskiego, a z drugiej strony większą uległość Teheranu wobec Moskwy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…