Radomski Szpital Specjalistyczny nie będzie już przyjmował nietrzeźwych osób znalezionych np. na ulicy, aby wytrzeźwiały na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
Od września Policyjna Izba Zatrzymań wygospodarowała specjalne pomieszczenie, spełniające rolę tradycyjnej izby wytrzeźwień. Radom od 2001 r. nie posiada takiej placówki. Do tej pory policja i straż miejska nie miały możliwości udzielania pomocy medycznej nietrzeźwym. Trafiali oni na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie trzeźwieli na łóżkach w korytarzu Izby Przyjęć.
Zarówno komendant miejski Karol Szwalbe, jak i wiceprezydent miasta Anna Białkowska podkreślają, że mieszkańcy znajdujący się pod wpływem alkoholu, którzy będą potrzebowali pomocy ze strony lekarza, nadal odwożeni będą do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Prócz tego w nowo uruchomionym punkcie mają znajdować się pod specjalistyczną opieką. – W godzinach nocnych w policyjnej izbie zatrzymań dyżuruje lekarz oraz pielęgniarz. Pod ich opieką trzeźwieją dowiezione osoby – zadeklarowała Białkowska. – Dzięki wprowadzonym zmianom pijane osoby mogą trzeźwieć w bezpiecznych warunkach, jednocześnie nie stanowiąc zagrożenia dla innych – dodaje insp. Szwalbe.
Radomski szpital Specjalistyczny podaje, że od stycznia do września 2015 r. pomoc nietrzeźwym na SOR kosztowała około 400 zł na osobę, przy czym takich osób do szpitala trafiło 563. Utrzymanie nowej placówki to również niemały koszt – około 600 tys. zł. Jednak włodarze miasta zapewniają, że będzie ona służyć również sąsiednim gminom. W kosztach utrzymania nowej izby wytrzeźwień partycypować ma miasto, starosta radomski i 13 urzędów gmin.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Dlaczego szpital nie przyjmuje osób zatrutych etanolem? Czym różni się to zatrucie od innych?