Polskie dzieci ze szkoły podstawowej na Targówku nie boją się uchodźców, ani nie pałają do nich nienawiścią. Wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami z innych krajów ozdobią jedną z rur ciepłowniczych malowidłem, nawołującym do tolerancji i przyjaźni pomiędzy ludźmi, niezależnie koloru skóry, religii czy pochodzenia.

Miejsce, w którym powstanie mural / sp58.edupage.org
Miejsce, w którym powstanie mural / sp58.edupage.org

Dla dzieciaków z podstawówki nr 58 nie istnieją podziały budowane przez język nienawiści skrajnej prawicy. Od marca br. uczestniczą w programie „Pięknie się różnimy, możemy działać razem”, realizowanym przez Fundację „Sowa”, dzięki środkom pozyskanym z Fundacji Batorego.

– Zależy nam na tym żeby dzieci były otwarte i tolerancyjne. Szkoła jest placówką wielokulturową. Często połowa dzieci w klasie pochodzi z rodzin cudzoziemskich. Proces integracji jest łatwy, bo dzieci się łatwiej komunikują niż dorośli, wszelkie różnice bardzo szybko znikają podczas wspólnej zabawy – mówi dla Strajk.eu Joanna Górczewska, koordynatorka projektu.

Celem projektu jest również integracja dzieci uchodźców, które uczą się w ośrodku przy ul. Księżnej Anny z ich polskimi rówieśnikami. Komunikują się przy pomocy tłumaczy, jednak wspólny język najszybciej nawiązują dzięki wspólnym zabawom. Czeczeni, Ukraińscy, Tadżycy i Polacy jeżdżą razem na wycieczki, grają w piłkę, chodzą na basen, organizują pikniki i konkursy.

Dzieci same wpadły na pomysł, by alegorię ich przyjaźni umieścić na muralu. Będzie on przedstawiał grupę maluchów z różnych krajów, trzymających się za ręce. Obok nich znajdą się pozdrowienia w kilku językach. Mural będzie w zasadzie „ruralem”, bo powstanie na jednej z rur ogrzewania miejskiego, które szpeciły dotąd krajobraz Targówka u zbiegu ulic Rozwadowskiego, Ziemowita i Rzecznej.

– Dzieci są ponad podziałami i bardzo często mądrzejsze od dorosłych. Myślę, że możemy się od nich wiele nauczyć – puentuje Joanna Górczewska.

Akcja malowania muralu pod hasłem „Z różnych krajów pochodzimy, razem bawić się lubimy” rozpocznie się w środę o godz. 10:00.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…