Były minister finansów poddał miażdżącej krytyce porozumienie, na które zgodził się przywódca SYRIZy. Jego zdaniem narzucone Atenom warunki oznaczają porażkę demokracji i triumf europejskiej oligarchii.

flickr.com/uecouncileurozone
flickr.com/uecouncileurozone

Warufakis z charakterystyczną dla siebie swadą i bezkompromisowością wypowiedział się na temat decyzji swojego niedawnego przełożonego. Na antenie australijskiego radia ABC przyznał, że do samego końca próbował odwieść Tsiprasa od pomysłu zaakceptowania żądań wierzycieli i szantażystów z Brukseli. Bezskutecznie.

Przypomnijmy, że premier podpisał w poniedziałek dokument, obligujący Grecję do przeprowadzenia drakońskich reform w duchu neoliberalnym. Chodzi m.in. o uproszczenie podatku VAT, oznaczające de facto podwyżkę uderzającą w zwykłych obywateli, zniesienie ulg podatkowych dla greckich wysp, obniżkę emerytur i płac w budżetówce oraz co najbardziej skandaliczne – przeprowadzenie programu masowej prywatyzacji, w którym licytacji greckiej własności publicznej będzie dokonywać Instytut na Rzecz Wzrostu z siedzibą w Luksemburgu. Oznacza to realne pozbawienie Grecji suwerenności gospodarczej. Wszystko w zamian za wart ok. 85 mld euro pakiet pożyczek.

– To jest polityka upokarzania. To nie ma nic wspólnego z ekonomią. I nie ma nic wspólnego z wyprowadzeniem Grecji z kryzysu. To nowy Traktat Wersalski i premier Cipras o tym wie. Wie, że zostanie przeklęty, jeśli go przeforsuje. I wie, że zostanie przeklęty, jeśli tego nie zrobi – grzmiał Varoufakis.

Według polityka mamy do czynienia z podobną sytuacją jak w 1976 roku, kiedy w wyniku zbrojnego przewrotu władzę przejęła wojskowa junta. – Wówczas do zniszczenia demokracji zastosowano czołgi. Tym razem banki. Banki zostały wykorzystane przez obce mocarstwa do przejęcie kontroli nad rządem. Różnica jest taka, że teraz dochodzi do przejęcia całego majątku publicznego – analizował Warufakis, który dodał jeszcze „projekt europejskiej demokracji, zjednoczonej europejskiej unii demokratycznej, właśnie doznał wielkiej katastrofy”

Ekonomista przyznał też, że SYRIZa posiadała alternatywny plan na wypadek wystąpienia z eurozony – Jako odpowiedzialny rząd, wiedząc dobrze, że w ramach eurogrupy był bardzo istotny sojusz, którego celem było wyrzucenie nas ze strefy euro, musieliśmy przygotować różne możliwości. Musieliśmy mieć mały tajny zespół ludzi, który mógł stworzyć plan na wypadek, gdybyśmy byli zmuszeni opuścić unię walutową – powiedział były minister.

Wefług Warufakisa, SYRIZę czekają teraz trudne chwilę. Niepewny jest los premiera Alexisa Tsiprasa, który traci zaufanie kolejnych członków partii i niewykluczone jest jego odejście. Z drugiej strony każdy masowy wybuch społecznego niezadowolenie może poskutkować wzrostem poparcia dla skrajnej prawicy. – Siedząc w parlamencie muszę spoglądać na prawą stronę sali, gdzie jest 10 nazistów reprezentujących Złoty Świt. Jeśli nasza partia, Syriza, która dała tyle nadziei w Grecji… jeśli zdradzimy tę nadzieję i pochylimy głowy tej nowej formie postmodernistycznej okupacji, to nie widzę żadnego innego możliwego wyniku niż dalsze umocnienia Złotego Świtu – ostrzega Warufakis.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. żydowskich zdrajców wszędzie dostatek. Tsipras to kuty na cztery kopyta żyd, V kolumna, agentura żydounii. I jak tu walczyć z bolszewicką hydrą. Tylko narodowcy – Grecy, żadni przebierańcy, mogą wprowadzając dyktaturę nacjonalistów – tubylców , oczyścić grecką stajnię Augiasza co do ostatniego żyda. Wydać oświadczenie że kryminalne długi pasożytów jako bandyckie ulegają unieważnieniu.

  1. A wszystko przez tego żyda jezusa, ten to był dopiero z X kolumny! Na świecie są źli i dobrzy ludzie, ale nie ma złych lub dobrych narodów. Najtrudniej tą prostą prawdę przyswajają sobie nieudacznicy, obwiniający innych za swoje porażki.

  2. „Jezus był z Judy, ale nie Żydem.” Kiedy w końcu Jacek zacznie mówić prawdę.

   „Podczas Jego Żywota żadni ludzie nie byli opisani jako „Żydzi” (Jews). Ten fakt jest wsparty przez teologię, historię i naukę. Kiedy Jezus przybył do Judei, to nie była ojczyzna przodków tych, którzy dzisiaj stylizują się na „Żydów” (Jews). Ich przodkowie nigdy nie postawili nogi w Judei. Egzystowali w tamtym czasie w Azji, ich „ojczyźnie” i byli znani jako Chazarowie/Chazarzy (Khazars). W żadnym z manuskryptów oryginalnego Starego i Nowego Testamentu Jezus nie został nazwany Żydem ani nawiązany do tego terminu. Termnin ten (Jew w języki angielskim) pojawił się pod koniec XVIIIw. jako skrócenie terminu „Judejczyk” – (Judean), co odnosi się do mieszkańca Judei, niezależnie od jego rasy, narodowości czy religii, tak samo jak termin „Teksańczyk” (Texan) odnosi się do mieszkańca Texasu. Mimo potężnego wysiłku propagandowego tak zwanych „Żydów”, są oni niezdolni udowodnić w zachowanej historii że jest choćby jeden zapis odnoszący się do tamtego okresu na temat rasy, religii czy narodowości określanej słowem „Żyd” (Jew). Religijna sekta w Judei w czasach Jezusa, do której nawiązują „Żydzi” nazywając ich Żydami, była znana jako Faryzeusze. Judaizm dziś i faryzeizm w czasach Jezusa to jedno i to samo.

   Jezus wyrażał swój wstręt do faryzeuszy, stąd słowa „Biada wam, uczeni w Piśmie i Faryzeusze, hipokryci, wy węże, wy plemię żmijowe!” Benjamin Freedman – O pochodzeniu żydów.

 2. Piotrze, sugerowałbym ujednolicenie pisowni nazwisk, bo trochę niefortunnie to wygląda. Pzdr

 3. Skrajna prawica tez nie ma pieniedzy a wszystkie wojny jakie toczyly sie od czasow jaskiniowych dotyczyly dobr materialnych.
  Przypuszczam ze alternatywa byl Putin. Sklaniam sie ku tezie iz bylby on sklonny dac Grecji pieniadze niezbedne do uwolnienia sie od dlugu. Wydaje mi sie ze pragnie on rozmiescic swoje bazy na jej terenie. Gdybym byla prezydentem Obama bardzo nie podobalby mi sie ten pomysl.
  Grecja mogla negocjowac z silnej pozycji. A tak…dostala pieniadze ktorych i tak nie zobaczy. Samolot z pieniedzmi zawroci z trasy do Aten i wyladuje w Hamburgu. Natomiast cena jaka Grecy zaplaca za paliwo tego samolotu jest….zbrodnicza?

 4. W obliczu rozbioru Grecji przez bandycką bankokrację – być może jedynym ratunkiem okaże się skrajna prawica i przejęcie władzy przez narodową dyktaturę! Przecież tonący brzytwy się łapie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael kazał ewakuować drugie co do wielkości miasto Strefy Gazy

Do Chan Junus (ang. Khan Younis) drugiego co do wielkości miasta w Strefie Gazy, uchodźcy …