Węgry skierowały memorandum do szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego z wezwaniem, by zrewidować jego politykę w stosunku do Ukrainy.

Szczyt NATO  / nato.int

Oficjalną przyczyną powstania memorandum jest, jak zapewniają władze węgierskie, osłabienie państwa ukraińskiego. W tle – złe relacje ukraińskich władz z mniejszościami narodowymi, przede wszystkim z mniejszością węgierską. Zdaniem Węgrów, Ukraina staje się zagrożeniem dla swoich sąsiadów.

Tekst memorandum został skierowany do szefa NATO Jensa Stoltenberga i do wszystkich członków NATO.

„Nie bacząc na bezprecedensowe polityczne i finansowe poparcie ze strony NATO, UE, MFW, Banku Światowego i innych państw, rządowi Ukrainy nie starcza politycznej woli i potencjału do przeprowadzenia reformowania systemów ekonomicznych, politycznych i społecznych, oczekiwanych przez międzynarodowych darczyńców. (…) Ukraińskie państwo osłabło na tyle, że nie jest w stanie realizować swoich podstawowych zobowiązań, w tym zapewnić przestrzeganie prawa” – czytamy w tekście memorandum.

W związku z tą sytuacją władze węgierskie uważają, że NATO powinno zmienić swoje podejście do współpracy z Ukrainą.

Niezależnie od złych relacji węgiersko-ukraińskich i kierowania się bieżącą polityką wewnętrzną Węgier, problem potencjalnego uczestnictwa Ukrainy w NATO wywołuje niepokój wielu członków sojuszu, choć żaden jeszcze nie sformułował tego tak wyraźnie jak Węgry.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…