Protest opozycji w Wenezueli, 2015 r. / fot. Wikimedia Commons

– Zaczyna się ostatnia faza Operacji Wolność – ogłosił dziś Juan Guaido, obwieszczając tym samym, że wenezuelska opozycja podejmie próbę zbrojnego przejęcia władzy w kraju. Rzecz jasna ma po swojej stronie Stany Zjednoczone.

Na trzyminutowym nagraniu, jakie pojawiło się dziś w mediach społecznościowych, Juan Guaido stoi przed bazą lotnictwa La Carlota, otoczony przez uzbrojonych żołnierzy. Samozwańczy prezydent Wenezueli wzywa od rana swoich współobywateli do poparcia zbrojnego wystąpienia przeciwko Nicolasowi Maduro. Twierdzi, że ma wojsko po swojej stronie i wzywa Wenezuelczyków do wyjścia na ulice.

W mediach społecznościowych krążą krótkie nagrania i zdjęcia dokumentujące fakt, iż w Caracas doszło do rozruchów.

Po stronie Guaido stanęły po raz kolejny Stany Zjednoczone – z wyrazami poparcia pośpieszył Sekretarz Stanu Mike Pompeo. Tweet do Guaido skierował również wiceprezydent Mike Pence.

Rząd Maduro – sam prezydent nie wystąpił dziś publicznie – odpowiada: przeciwko władzom buntuje się tylko mała grupa zdrajców, a wojsko w większości zachowuje lojalność wobec Maduro. Prezydent zapewnił – znowu na Twitterze – że rozmawiał z czołowymi generałami i uzyskał od nich deklarację lojalności Wiceprezydent Diosdado Cabello stwierdził, że Wenezuela pozostaje spokojna. Wezwał zwolenników chavizmu do gromadzenia się przed pałacem Miraflores.

paypal

Kilka godzin po apelu Guaido minister obrony Wenezueli gen. Vladimir Padrino Lopez stwierdził, że zamach stanu został powstrzymany. Tymczasem w kierunku samozwańczej głowy wenezuelskiego państwa nadal napływają wyrazy wsparcia od zaprzyjaźnionych z USA państw Ameryki Łacińskiej, w tym z Brazylii, Peru i Ekwadoru.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Maduro i ekipie należy się trybunał stanu za tolerowanie zdradzieckiej, antypaństwowej działalności „opozycji”. Taki ktoś nie nadaje się do rządzenia krajem. Wenezueli potrzeba co najmniej opcji minimum w postaci scenariusza kubańskiego.

  2. Ten dup…k nawet na Pinoczeta się nie nadaje, ale nie takich dup…ków CIA instalowało u władzy.

  3. Precz z amerykańskim imperializmem geopolitycznym i dyktatem w postaci prewencyjnych sankcji godpodarczych,jako narzędia zagłady dla istnień ludzkich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Większość Ukraińców opowiada się za zastąpieniem prezydenta Zełenskiego szefem parlamentu

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie …