– Nie ustalałem tego z prezydentem. Nie ma tego w projekcie budżetu – zarzeka się Paweł Szałamacha. Prezydent Duda znowu oszukał Polaków?

Andrzej Duda, fot. flickr.com/ Piotr Drabik
Andrzej Duda, fot. flickr.com/ Piotr Drabik

Przywrócenie poprzednich uregulowań w zakresie wieku emerytalnego było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. Kandydat PiS twierdził, że przygotuje projekt ustawy, zgodnie z którą mężczyźni na emeryturę przechodzić będą w wieku 65 lat, kobiety zaś – 60. Zmiany miały zostać wprowadzone z początkiem 2016 r. Teraz minister finansów odżegnuje się od tego pomysłu. Mówi, że w budżecie nie ma na to środków, na prezydencką reformę potrzeba bowiem ponad 40 mld zł. Niemożliwe, by udało się tyle wysupłać przy założeniu, że w 2016 wejdzie w życie projekt „Rodzina 500 +”.

Prezydencki projekt to droga „impreza” – przyznają eksperci. W ustawie znalazł się również zapis o minimalnym okresie składkowym, umożliwiającym przejście na wcześniejszą emeryturę: 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet. Z pewnością w długofalowej perspektywie będzie się to wiązać ze zwiększaniem nakładów na świadczenia emerytalne Polaków. Kolejne budżety będą łożyć na emerytów coraz więcej.

Obecnemu Sejmowi niespecjalnie się więc spieszy, by zająć się projektem Dudy. Prezydent złożył go we wrześniu ubiegłego roku, jednak parlament poprzedniej kadencji już nie zdążył się nim zająć. Teraz otrzymujemy informację, że również w 2016 rząd z pewnością nie da rady nic w tym kierunku zrobić. Stopniowemu okrojeniu uległ również sztandarowy projekt Beaty Szydło. „500 zł na każde dziecko” okazało się zasiłkiem zależnym od progu dochodowego, ponadto w zasadzie dotyczy nie każdego, a drugiego i kolejnego dziecka. Podobnie jest z obietnicą darmowych leków dla seniorów.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…