W piątek posłanka Lewicy, Wanda Nowicka, złożyła w Sejmie projekt ustawy legalizującej pozbawienie płodności na życzenie. O projekcie poinformowała na swoim Twitterze.

,,Ludzie mają prawo rezygnować z własnej płodności, a biskupom, prokuratorom, fanatykom wszelkiej maści nic do tego” – napisała w piątek na swoim Twitterze Wanda Nowicka. W teorii zabieg wazektomii jest wykonywany w Polsce w prywatnych gabinetach. Trudno jednak znaleźć lekarza, który podejmie się bez uzasadnienia medycznego zabiegu podwiązania jajników, bowiem lekarzy wykonujących takie operacje można w świetle prawa pociągnąć do odpowiedzialności.

Aby zniknęły podstawy do penalizacji wykonywania zabiegu wazektomii/podwiązania jajników konieczna jest zmiana w kodeksie karnym. Chodzi dokładnie o artykuł 156, który brzmi: kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci między innymi uniemożliwienia płodzenia, podlega karze pozbawienia wolności w wymiarze co najmniej trzech lat więzienia. Zabiegi, o których mowa, można za taki uszczerbek uznać i wtedy lekarz, który podjął się wykonania operacji, może być ścigany z urzędu.

Trwała sterylizacja jest zabiegiem uważanym za metodę antykoncepcji. Wbrew pozorom, jest to metoda, która, dzięki postępowi medycyny jest dość mało inwazyjna, a przede wszystkim – skuteczna. Obecnie sterylizacja w Polsce jest legalnie dopuszczalna w przypadku, kiedy stanowi czynność leczniczą, która może uratować zdrowie lub życie pacjenta. W świetle prawa nie powinno się jej jednak wykonywać „dla wygody” pacjenta. W krajach skandynawskich, Słowenii i Chorwacji zabieg jest dostępny w przypadku wystąpienia u pacjenta ciężkich wad genetycznych, które mogłyby być przeniesione na potencjalne potomstwo. Z kolei sterylizacja dobrowolna zalegalizowana jest między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech czy Niemczech.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…