Witold Waszczykowski nie stracił rządowego stanowiska za kuriozalne komentarze czy za katastrofalny bilans „wstawania z kolan w polityce zagranicznej”. Według RMF FM powodem powołania nowego ministra spraw zagranicznych był sceptycyzm wobec pomysłu całkowitej wymiany kadr w dyplomacji.

Gmach MSZ / fot. Wikimedia Commons

Z materiału radia wynika, że nowy minister Jacek Czaputowicz jest już właściwie zdecydowany na to, by zwolnić starych pracowników, w szczególności tych, którzy wykształcenie w zakresie spraw międzynarodowych zdobywali w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). Na ich miejsce przyjdą nowi i bardzo wiele wskazuje na to, że dokona się zaciąg „miernych, ale wiernych”. Czaputowicz miał bowiem jeszcze jako wiceminister doprowadzić do obniżenia wymagań stawianych kadrom MSZ i wymagań wobec kandydatów na aplikację dyplomatyczno-konsularną.

Faktycznie podczas egzaminu na aplikację próg zdawalności testu wiedzy został obniżony w stosunku do poprzednich lat, to potwierdza także biuro prasowe resortu. Przekonuje jednak, że test był trudniejszy niż w czasie poprzedniego naboru na aplikację. Z kolei wymiana dyrektora Akademii Dyplomatycznej oficjalnie nastąpiła z uwagi na „potrzeby służby”.

O masowej wymianie pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach „dobrej zmiany” słychać od kilku miesięcy. Na lipcowym kongresie PiS sam Jarosław Kaczyński wzywał Witolda Waszczykowskiego do pozbywania się pracowników, którzy „nie identyfikują się z państwem polskim”, jak zapisano w ustawie, nad którą obecnie pracują sejmowe podkomisje. Projekt ustawy zakłada, że stosunek pracy zostanie rozwiązany ze wszystkimi pracownikami służby dyplomatycznej, a potem resort będzie miał sześć miesięcy, by zdecydować, kto nadaje się, by przyjąć go z powrotem. Z kolei wobec zupełnie nowych kandydatów stosowane będą mniej restrykcyjne kryteria, zniknie m.in. wymóg posługiwania się dwoma językami obcymi.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Palestyńczycy się jednoczą

W rozmowach w Pekinie wzięło udział 14 organizacji działających w Palestynie. Główni gracz…