40 osób, które 15 sierpnia 2017 r. blokowały przemarsz Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej, zostało dziś uniewinnionych. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał, że utrudnianie demonstracji nacjonalistów nie jest społecznie szkodliwe.

– Blokowanie organizacji o takim dorobku i historii jak Młodzież Wszechpolska czy ONR nie jest czynem społecznie szkodliwym – powiedział sędzia Łukasz Biliński, uzasadniając swoją decyzję. Następnie przypomniał o przedwojennej działalności obydwu „prawdziwie patriotycznych” organizacji. Mówił o tym, jak ONR postulował pozbawienie Żydów praw publicznych, przypominał, że również współcześnie nacjonalistyczni działacze mówili o sobie, iż są „separatystami rasowymi”. Właśnie dlatego sprzeciwianie się ich przemarszom w przestrzeni publicznej może być usprawiedliwione.

– Zasady rządów prawa nie da się pogodzić z takim stanowiskiem, jakie prezentują MW czy ONR. Organizacje, które kwestionują fundamentalne wartości jak m.in. tolerancja, nie mogą korzystać z ochrony wynikającej z wolności zgromadzeń – mówił sędzia Biliński. I dlatego, argumentował, chociaż aktywiści faktycznie blokowali legalne zgromadzenie, to nie można przyjmować, że ich działanie było społecznie szkodliwe i godziło w istotne wartości.

15 sierpnia 2017 r. działacze organizacji liberalnej opozycji oraz antyfaszystowscy aktywiści starali się zablokować marsz nacjonalistów idący Nowym Światem. Siedzieli na ulicy, wołając „Warszawa wolna od faszyzmu”, z białymi różami. Policja usunęła ich z drogi, pozwalając nacjonalistom przejść, a następnie zawnioskowała do sądu o ukaranie uczestników blokady za przeszkadzanie lub usiłowanie przeszkodzenia w przebiegu niezakazanego zgromadzenia. Domagała się zasądzenia każdemu aktywiście i aktywistce grzywny w wysokości kilkuset złotych. Czy wobec niekorzystnego dla siebie wyroku będzie składać apelację? Obecni w sądzie przedstawiciele mundurowych nie udzielili jednoznacznej odpowiedzi.

To nie pierwszy raz, gdy sąd nie wymierza antyfaszystom i liberalnym działaczom kar za blokowanie przemarszów skrajnej prawicy. Ale też i nie ostatnia taka sprawa. Sąd zajmie się, na wniosek policji, m.in. grupą Obywateli RP, którzy pod koniec lutego w Hajnówce blokowali demonstrację ku czci „Burego” i innych „żołnierzy wyklętych”.

patronite

Zobacz także

Moskwa: kurierzy największej sieci mają dość wyzysku

Delivery Club to największa obecnie sieć kurierska w Rosji. Zajmuje się przede wszystkim d…