Jak informuje serwis PAP, 11 Parków Narodowych ma być objętych opłatami za wstęp. Decyzja jest motywowana zwiększeniem wydatków na remonty szlaków i ulepszaniem infrastruktury dla turystów.

Parki Narodowe Babiogórski, Gorczański i Świętokrzyski, które do tej pory nie były objęte opłatami dołączą do listy. Już niedługo wstęp na cały teren tych Parków będzie obciążony opłatami. Część obszaru Wolińskiego Parku Narodowego również, tak jak i „Bory Tucholskie”.

W Tatrzańskim Parku Narodowym możemy się spodziewać wzrostu cen biletów, prawdopodobnie o złotówkę. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że podwyżki planowane były już od jakiegoś czasu, ze względu na sytuację związaną z Covid-19, i znacznym zmniejszeniem liczby turystów.

-Według badań, które były prowadzone w TPN, jest duża akceptacja społeczna dla podniesienia cen biletów do Parku. Wynika z nich, że nawet jeśli podnieślibyśmy ceny, to i tak ludzie nadal są gotowi zapłacić więcej. Dziś bilet kosztuje 6 zł po zeszłorocznej podwyżce. A nie jesteśmy najdroższym parkiem narodowym w Polsce – podkreśla w rozmowie z Portalem Strajk Paulina Kołodziejska, kierownik Zespołu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Parki Narodowe dostają od państwa dotacje, jednak okazują się one niewystarczające na pokrycie wszystkich kosztów. Oprócz państwowych dotacji na terenach ochrony czynnej dokonuje się też zrywki drewna, co znacznie zasila budżety Parków Narodowych. Mimo to, pieniędzy nadal jest za mało.

Vacatio legis to 14 dni od dnia ogłoszenia. Dyrektorzy Parków Narodowych, które zostaną objęte zmianami twierdzą, że to wystarczający czas na wprowadzenie zmian.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego dostała już wniosek do zaopiniowania. Twórcy wniosku uważają, że zwiększenie lub pojawienie się opłat tam gdzie ich wcześniej nie było, nie wpłynie na zmniejszenie ruchu turystycznego.

Nasuwa się pytanie, czy zwiększenie opłat za wstęp wpłynie na zmniejszenie wycinek, skoro pieniędzy będzie więcej, to może nie będzie trzeba prowadzić intensywnej gospodarki leśnej? Oraz, czy Parki Narodowe nie są dobrem, do których wszyscy powinni mieć równy dostęp, niezależnie od sytuacji finansowej?

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…