Wczoraj do Sejmu trafił projekt nowej refundacji leków na receptę, złożony przez posłankę Razem Marcelinę Zawiszę. Projekt pod hasłem „Leki za 5 zł” zakłada rozszerzenie zakresu refundowanych leków i wyrobów medycznych na wszystkie leki na receptę oraz wprowadzenia dwóch modeli refundacji: pełna refundacja lub odpłatność ryczałtowa.

„Pacjenci w szpitalu w ramach ubezpieczenia dostają leki, których potrzebują i tak samo powinno być po wyjściu. Badania wskazują, że współpłacenie za leki wiąże się ze zmniejszeniem przestrzegania zaleceń lekarskich – po prostu jeśli pacjenta na leki nie stać, to często ich nie bierze. To zagrożenie dla zdrowia i kończy się często pogorszeniem jego stanu oraz  kosztownym leczeniem w szpitalu, którego stosując leki można po prostu uniknąć. Zwiększenie nakładów na refundację to w szerszej perspektywie oszczędność dla budżetu państwa” napisała posłanka Zawisza, która złożyła projekt.

Większość z nas była pewnie w aptece świadkami sytuacji, kiedy osoba przed nami odeszła od okienka bez leków, bo nie…

Opublikowany przez Marcelina Zawisza Środa, 28 kwietnia 2021

Pomoc dla ludzi, zysk dla budżetu

– Ten projekt to win-win, bo przyniesie ulgę i dla Polek i Polaków oraz jednocześnie dla budżetu, bo dostęp do tanich leków zmniejsza zapotrzebowanie na kosztowne leczenie w szpitalu, kiedy jest już za późno – skomentował propozycję Adrian Zandberg.

Proponowane zmiany wprowadzają nowy podział budżetu na refundację. Dotychczasowe rozwiązania wskazują na ograniczony budżet w wysokości 17 proc. sumy środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanym dalej: “NFZ”. Zgodnie z proponowanymi zmianami, część ta będzie oznaczona jako budżet podstawowy i zostanie uzupełniony przez budżet dodatkowy wpisywany do ustawy budżetowej na podstawie wolumenu sprzedaży z roku poprzedniego. Obecne przepisy zobowiązują NFZ do przeprowadzania analiz rynku farmaceutycznego w segmencie leków na receptę. Proponowane przepisy przewidują nowe wykorzystanie wspomnianych analiz- czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Od teraz leki refundowane wydawane byłyby z apteki za odpłatnością ryczałtową – 5zł za opakowanie, lub całkowicie bezpłatnie- skomentowała Zawisza.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…