Program to innowacyjny, jak na polskie warunki. Jakkolwiek brzmi to dziwnie, Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie o ludziach, którym zagraża bezdomność, myśli się w pierwszej kolejności w kategorii „jak pomóc” niż „jak ukarać i poniżyć”.

W czwartek w stolicy województwa pomorskiego odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano nowy program, wprowadzający większą ochronę osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w tym bezdomnością, dzięki zmianom w zasadach wynajmu lokali z zasobu gminnego.

W konferencji wzięły udział osoby, które pracowały nad projektem w ostatnich latach: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska i Jolanta Banach, przedstawicielka Lepszego Gdańska.

Co zamiast eksmisji i bezdomności?

Program opiera się na postulatach ruchów społecznych i lokatorskich. Zakłada zmianę zasad wynajmowania lokali gminnych osobom zagrożonym wykluczeniem, w tym bezdomnością. Chodzi dokładnie o te osoby, które sąd nakazał eksmitować z lokalu gminnego, nie orzekając zarazem prawa do lokalu zastępczego.

– Nie zawsze sąd orzeka o prawie do lokalu socjalnego, takie osoby najczęściej umieszczane były schroniskach, noclegowniach i pomieszczeniach tymczasowych, nie są to warunki do życia i do wychodzenia z kryzysu. Dlatego uzgodniliśmy z panem prezydentem, że jeśli gmina będzie występowała z powództwem o eksmisję, pełnomocnik tej gminy będzie wnioskował do sądu o orzeczenie prawa do lokalu socjalnego, z wyłączeniem tych osób, które dokonują dewastacji, dopuszczają się przemocy, zakłócają porządek – wyjaśniła współautorka programu polityczka lewicy, obecnie zrzeszona w Lepszym Gdańsku, Jolanta Banach.

Zero eksmisji na bruk

Z programu będą wyłączone jedynie osoby, które dewastują swoje lokale, zakłócają porządek, bądź dokonały wcześniej zajęcia bez tytułu prawnego.

– Te postulaty, to porozumienie to jest społeczny testament prezydenta Adamowicza. Nie chodzi tu o pieniądze, o sprawy polityczne, tylko o człowieka. Wszystkie postulaty podpisane przez WDG, Lepszy Gdańsk i prezydenta dotyczą ludzi, są to postulaty społeczne. Dziś ten postulat zero eksmisji na bruk realizujemy – powiedziała Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…