Działacze Zielonych już definitywnie mogą odetchnąć z ulgą. Dziś w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł prawomocny wyrok w sprawie ich transparentu eksponowanego na Marszu Godności w czerwcu 2016 r. Nie zostaną ukarani za Polkę Niepodległą – nawiązanie do symbolu Polski Walczącej z okresu II wojny światowej.

Sąd orzekł, że nie było to znieważenie symbolu o narodowym znaczeniu. Oddalił apelację warszawskiej policji, która odwołała się od poprzedniego wyroku uniewinniającego Marcina Krawczyka, Małgorzatę Tracz i Elżbietę Hołoweńko (autorkę „Polki Niepodległej”), jaki zapadł w październiku 2017 r. Dzisiejsze orzeczenie jest prawomocne. W uzasadnieniu sąd oznajmił, że przerobienie symbolu nie zawsze równoznaczne jest znieważeniu. – Zresztą taki ogólny zakaz przerabiania symboli czyniłby je zakurzonymi eksponatami muzealnymi, a tak mogą zyskiwać nowe życie, wiązać nas z minionymi czasami, nie pozwalając o nich zapomnieć – stwierdził także.

Na transparencie „Polka Niepodległa” znak kotwicy, symbol Polski Walczącej, ma dorysowane odniesienia do płci kobiecej – krzyżyk i strzałkę. Sąd uznał, że eksponowanie takiego znaku podczas Marszu Godności było wypowiedzią publiczną podlegającą szczególnej ochronie, bo odnoszącą się do ważnej, aktualnej debaty publicznej o prawach kobiet. Innego zdania była od początku policja. To Komendant Rejonowy Policji Warszawa I skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia wniosek o ukaranie działaczy po Marszu Godności 18 czerwca 2016 r.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Puste portfele Rosjan

Z jednej strony są deklaracje i polityczne zobowiązania na najwyższych szczeblach, by licz…