Wczoraj wieczorem doszło do skandalicznego incydentu w podlaskiej miejscowości Wiejki. Ok godziny 16:00 trzech fotoreporterów zostało zaatakowanych przez niezidentyfikowanych funkcjonariuszy Wojska Polskiego. Reporterzy Maciej Moskwa, Martin Divíšek i Maciej Nabrdalik wykonywali czynności służbowe.

Fotoreporterzy zamierzali fotografować obecność wojska, o czym poinformowali wcześniej funkcjonariuszy. Gdy chcieli odjechać, zostali zatrzymani.

Wiejki znajdują się poza granicą stanu wyjątkowego, więc fotoreporterzy w żaden sposób nie naruszyli prawa. Mimo to zostali brutalnie zatrzymani, wyciągnięci z samochodu i skuci kajdankami.

„Pozbawionych kurtek dziennikarzy skuto kajdankami i przetrzymywano ponad godzinę, do przyjazdu policji. W tym czasie osoby te dokonały faktycznego przeszukania samochodu, przejrzały także zawartość kart pamięci w aparatach fotograficznych pomimo wyraźnego poinformowania ich, że mogą naruszać w ten sposób tajemnicę dziennikarską.” podaje Press Club Polska.

„Czekamy na wyjaśnienia Ministerstwo Obrony Narodowej i wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, których zachowania nie tłumaczy nic. To była nieuzasadniona niczym agresja i naruszenie praw dziennikarzy. Oczekujemy od MON wprowadzenia procedur w wojsku, które zagwarantują, że taka sytuacja nigdy się nie powtórzy.” Pisze w oświadczeniu Stowarzyszenie Fotoreporterów, którego członkiem jest fotograf Maciej Moskwa.

Tego samego dnia Maciej Moskwa był obecny na muzułmańskim pogrzebie Syryjczyka, Ahmada Al Hasana który utonął w Bugu próbując dostać się do Polski. Cała trójka fotoreporterów wykonywała swoje obowiązki zawodowe zgodnie z prawem, dokumentując kryzys humanitarny rozgrywający się od dwóch miesięcy na terenie Polski. Przebywali poza strefą stanu wyjątkowego.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…