Nieznani sprawcy zniszczyli mural poświęcony uchodźcom, namalowany przez prezesa fundacji Klamra. Wandale nabazgrolili  na nim swastyki i dodali groźbę: „Spalimy uchodźców z Afryki!”.

Przed kilkoma tygodniami Dariusz Paczkowski – szef fundacji Klamra, autor projektów murali Marka Edelmana i Ireny Sendlerowej, odsłonił w Żywcu mural mający być zaproszeniem dla uchodźców z Syrii i jednocześnie apelem o miłosierdzie do rodaków. „Polsko! Jezus puka do Twego serca!”, „Witamy uchodźców z Afryki! Ponad 70 lat temu Iran przyjął 116 tys. polskich uchodźców” – takie napisy widniały na muralu Paczkowskiego. Przestawiał on łódź z postaciami symbolizującymi przybyszy w potrzebie.

flickr.com/brownpau
flickr.com/brownpau

Dzieło zostało zniszczone przez nieznanych sprawców 1 sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego. Pojawiły się na nim swastyki oraz napis „Spalimy uchodźców z Afryki!”. Lokalna policja wszczęła dochodzenie w sprawie propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści na tle rasowym. Autor projektu zdążył odmalować mural na nowo, jednak wandali jeszcze nie ujęto. – Pomimo wykonania szeregu czynności procesowych i pozaprocesowych do chwili obecnej nie zatrzymaliśmy sprawców tych zdarzeń. Jednak czynności w tych sprawach prowadzone są cały czas – powiedziała rzeczniczka Komendy Powiatowej w Żywcu Mirosława Piątek.

Paczkowski nie może zrozumieć, co kierowało tymi, którzy użyli symbolu nazistowskich Niemiec w tak ważną dla polskiej historii rocznicę: – Najstraszniejsze w tej sprawie jest to, że sprawcy uważający się pewnie za polskich patriotów malują swastykę i rasistowskie hasła, by „uczcić” w ten sposób pamięć bohaterów walczących z faszyzmem. Niestety to nie pierwszy przykład, kiedy nazistowska symbolika i ideologia jest używana przez polskich narodowców.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. I dobrze napisali. Uchodzcy z Afryki wracac do Afryki, chyba ze oficjalnie wyrzeka sie bycia snakbarami.

 2. Paczkowski i Klamra to towarzycho zarabiające jako tzw. NGO i sam byłem świadkiem, jak facio promował ….NACJONALIZM. Śmieszne? No nie do końca bo sam wyznaje tą „religię” i kiedyś miał – bo potem usunął – na swoim portalu materiały wielbiące „żołnierzy wyklętych” (bo takich w Żywcu i okolicach kochają tak jak kochali kiedyś Żydów zabraniając osiedlania się Żydów w Żywcu bo Habsburgowie sobie nie życzyli). A „miłość” Paczkowskiego do „żołnierzy wyklętych” brała się stąd, że pan Komorowski kocha „Habsburgów” czego dowody dawał wielokrotnie w Żywcu. A tak się zawsze zdarzało, że co Komorowski w Żywcu – Paczkowski przy Komorowskim (jako „NGO”). Paczkowski/Klamrą to tych murali trzasnął kilkanaście w całej Polsce i kilka groszy przytulił (bo z czegoś żyć musi a niczego innego nie potrafi). Teraz z całą pewnością „zaoferuje” (zresztą tak jak inne „NGO” czy „fundacje” w RPjakiśtamnumer) swoje usługi przy „emigrantach” w RP bo znowu jest jakaś kasa do przytulenia. Jasne, że zaplutym obowiązkiem RP jest dbać o emigrantów tak jak inne kraje dbały/dbają o emigrantów z RPjakiśtamnumer). Tylko niech ktoś z „leficy’ (te pachnące Szczuki/Nowackie/Hartmany) wytłumaczą jedną sprawę: jaką pracę im zapewnić mając 2 mln bezrobotnych, 2 mln „na zmywaku w Londonie”?? No czekam szmaciarze ‚leficowi”.

 3. „Paczkowski nie może zrozumieć, co kierowało tymi, którzy użyli symbolu nazistowskich Niemiec w tak ważną dla polskiej historii rocznicę”

  Co kierowało? Głupota.

 4. Jakiś czas temu, ja, uchodźca z Polski, umieściłem tu kilka wpisów krytykujących głupotę polskiej polityki wobec uchodźców. Napisałem że dla mnie, po wielu latach mojej uczciwej pracy dla Polski państwo to nie miało środków na pomoc a dla obcych się znajdują. Ja, podobnie jak wielu moich rodaków musiałem uciec z mojego kraju aby przeżyć, a na nasze miejsce ściąga się uciekinierów z odległych geograficznie i kulturowo regionów. Zatrzymanie nas w kraju byłoby wiele tańsze a dodatkowo nie byłoby problemu z integracją bo my zintegrowani już jesteśmy/byliśmy.

  Pisałem wówczas także że taka polityka doprowadzi do niechęci a w konsekwencji ksenofobii oraz aktów agresji.

  Cóż, Redakcja nie raczyła nigdy przyjrzeć się temu problemowi z bliska, poprzestając na publikowaniu co pewien czas powierzchownych, moralizatorskich felietonów utyskujących na nietolerancyjnych Polaków, Węgrów, Niemców…

  Odnoszę wrażenie że to Redakcji wystarcza.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Lewica: rząd powinien zorganizować produkcję szczepionki w Polsce. Nie zrobił jednak nic w tym kierunku

Mocne słowa krytyki przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przedstawiciele parlame…