Nieznani sprawcy zniszczyli mural poświęcony uchodźcom, namalowany przez prezesa fundacji Klamra. Wandale nabazgrolili  na nim swastyki i dodali groźbę: „Spalimy uchodźców z Afryki!”.

Przed kilkoma tygodniami Dariusz Paczkowski – szef fundacji Klamra, autor projektów murali Marka Edelmana i Ireny Sendlerowej, odsłonił w Żywcu mural mający być zaproszeniem dla uchodźców z Syrii i jednocześnie apelem o miłosierdzie do rodaków. „Polsko! Jezus puka do Twego serca!”, „Witamy uchodźców z Afryki! Ponad 70 lat temu Iran przyjął 116 tys. polskich uchodźców” – takie napisy widniały na muralu Paczkowskiego. Przestawiał on łódź z postaciami symbolizującymi przybyszy w potrzebie.

flickr.com/brownpau
flickr.com/brownpau

Dzieło zostało zniszczone przez nieznanych sprawców 1 sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego. Pojawiły się na nim swastyki oraz napis „Spalimy uchodźców z Afryki!”. Lokalna policja wszczęła dochodzenie w sprawie propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści na tle rasowym. Autor projektu zdążył odmalować mural na nowo, jednak wandali jeszcze nie ujęto. – Pomimo wykonania szeregu czynności procesowych i pozaprocesowych do chwili obecnej nie zatrzymaliśmy sprawców tych zdarzeń. Jednak czynności w tych sprawach prowadzone są cały czas – powiedziała rzeczniczka Komendy Powiatowej w Żywcu Mirosława Piątek.

Paczkowski nie może zrozumieć, co kierowało tymi, którzy użyli symbolu nazistowskich Niemiec w tak ważną dla polskiej historii rocznicę: – Najstraszniejsze w tej sprawie jest to, że sprawcy uważający się pewnie za polskich patriotów malują swastykę i rasistowskie hasła, by „uczcić” w ten sposób pamięć bohaterów walczących z faszyzmem. Niestety to nie pierwszy przykład, kiedy nazistowska symbolika i ideologia jest używana przez polskich narodowców.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. I dobrze napisali. Uchodzcy z Afryki wracac do Afryki, chyba ze oficjalnie wyrzeka sie bycia snakbarami.

 2. Paczkowski i Klamra to towarzycho zarabiające jako tzw. NGO i sam byłem świadkiem, jak facio promował ….NACJONALIZM. Śmieszne? No nie do końca bo sam wyznaje tą „religię” i kiedyś miał – bo potem usunął – na swoim portalu materiały wielbiące „żołnierzy wyklętych” (bo takich w Żywcu i okolicach kochają tak jak kochali kiedyś Żydów zabraniając osiedlania się Żydów w Żywcu bo Habsburgowie sobie nie życzyli). A „miłość” Paczkowskiego do „żołnierzy wyklętych” brała się stąd, że pan Komorowski kocha „Habsburgów” czego dowody dawał wielokrotnie w Żywcu. A tak się zawsze zdarzało, że co Komorowski w Żywcu – Paczkowski przy Komorowskim (jako „NGO”). Paczkowski/Klamrą to tych murali trzasnął kilkanaście w całej Polsce i kilka groszy przytulił (bo z czegoś żyć musi a niczego innego nie potrafi). Teraz z całą pewnością „zaoferuje” (zresztą tak jak inne „NGO” czy „fundacje” w RPjakiśtamnumer) swoje usługi przy „emigrantach” w RP bo znowu jest jakaś kasa do przytulenia. Jasne, że zaplutym obowiązkiem RP jest dbać o emigrantów tak jak inne kraje dbały/dbają o emigrantów z RPjakiśtamnumer). Tylko niech ktoś z „leficy’ (te pachnące Szczuki/Nowackie/Hartmany) wytłumaczą jedną sprawę: jaką pracę im zapewnić mając 2 mln bezrobotnych, 2 mln „na zmywaku w Londonie”?? No czekam szmaciarze 'leficowi”.

 3. „Paczkowski nie może zrozumieć, co kierowało tymi, którzy użyli symbolu nazistowskich Niemiec w tak ważną dla polskiej historii rocznicę”

  Co kierowało? Głupota.

 4. Jakiś czas temu, ja, uchodźca z Polski, umieściłem tu kilka wpisów krytykujących głupotę polskiej polityki wobec uchodźców. Napisałem że dla mnie, po wielu latach mojej uczciwej pracy dla Polski państwo to nie miało środków na pomoc a dla obcych się znajdują. Ja, podobnie jak wielu moich rodaków musiałem uciec z mojego kraju aby przeżyć, a na nasze miejsce ściąga się uciekinierów z odległych geograficznie i kulturowo regionów. Zatrzymanie nas w kraju byłoby wiele tańsze a dodatkowo nie byłoby problemu z integracją bo my zintegrowani już jesteśmy/byliśmy.

  Pisałem wówczas także że taka polityka doprowadzi do niechęci a w konsekwencji ksenofobii oraz aktów agresji.

  Cóż, Redakcja nie raczyła nigdy przyjrzeć się temu problemowi z bliska, poprzestając na publikowaniu co pewien czas powierzchownych, moralizatorskich felietonów utyskujących na nietolerancyjnych Polaków, Węgrów, Niemców…

  Odnoszę wrażenie że to Redakcji wystarcza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Większość Ukraińców opowiada się za zastąpieniem prezydenta Zełenskiego szefem parlamentu

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie …