Fotografia J. Samolińskiej

Z Biuletynu Informacji Publicznej udało się uzyskać dane na temat tego, ile czasu poświęcono w telewizjach publicznych (TVP1, TVP2 i TVP Info) poszczególnym komitetom wyborczym w okresie 30 sierpnia-27 września. Przypomnijmy, że w sumie były to dokładnie 43 godziny, 35 minut i 33 sekundy. Prawie 17 godzin, czyli niemal 40 proc. czasu, dostała Platforma Obywatelska. Ponad 35 proc. dostał PiS – 15, 5 godziny. Zjednoczonej Lewicy (nazywanej pieszczotliwie Zlewem) poświęcono 5 godzin, czyli ok. 11 proc. czasu, PSL-owi 3 godziny (7 proc.), Nowoczesna 2 godziny (4,5 proc.), Kukiz 40, a KORWiN 20 minut – odpowiednio 1,5 i 0,8 proc. Ósmy komitet, Partia Razem, był pokazywany przez 8 (słownie: osiem) sekund czyli 0,004 proc. z tych 43,5 godziny. Więcej czasu dostali Biało-Czerwoni, którzy w ogóle nie zarejestrowali się w wyborach (16 sekund) i KWW „Zjednoczeni dla Śląska”, który startuje wyłącznie z Rybnika i Katowic (22 sekundy).

Razem miało więc całe 8 sekund. W tym czasie nawet Janusz Palikot nie zdąży zmienić poglądów. Przemysław Wipler nie wypije piwa, prezydent Duda nie zdąży zawetować ustawy, Leszek Miller zażartować z waterboardingu, a prawdziwy katolik skończyć w kobiecie. 8 sekund wystarczy na powiedzenie „chuj, dupa i kamieni kupa”. Tyle wytrzyma Janusz Korwin-Mikke bez wspominania o Hitlerze, a Antoni Macierewicz o Smoleńsku. Ale to trochę za mało, żeby opowiedzieć program wyborczy i przedstawić 41 kandydatów i kandydatki ze wszystkich okręgów w Polsce.

Przypomnijmy, że Razem, podobnie jak inne komitety, zebrało ponad 110 tys. podpisów w 21 okręgach wyborczych. Mimo to, np. w łódzkiej telewizji publicznej uznano, że łódzcy kandydaci i kandydatki Razem powinni wystąpić w debacie z kandydatami Zbigniewa Stonogi czy Grzegorza Brauna, którzy wystawili tylko lokalne listy – to jedyny z ośmiu zarejestrowanych w całej Polsce komitetów, który został w ten sposób potraktowany. Z kolei dbająca o „jakość demokracji” Fundacja Batorego wykluczyła ten jeden komitet ze swojej debaty na temat stosunków wschodnich. Bo „ma niskie poparcie w sondażach”. Ma niskie poparcie, bo „Razem nie ma w mediach”.

Może warto wspomnieć elementy misji telewizji publicznej, za którą wszyscy płacimy. Otóż TVP powinno „rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą”, „sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej”. Zgodnie z ustawą „jednostki publicznej radiofonii i telewizji stwarzają partiom politycznym możliwość przedstawienia stanowiska w węzłowych sprawach publicznych”. Podpowiem – 8 sekund na to akurat może nie wystarczyć.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ja wyciągam z tego faktu inny wniosek – jak długo będzie istniała taka instytucja jak 'telewizja publiczna’, tak długo obecne władze będą miały nieograniczony wpływ na wszystko, o czym w mediach się mówi.

 2. Pani Justyno, nie można zebrać się pod TVP i protestować kilka godzin, dopóki wasz protest nie zostanie pokazany, choćby przez konkurencyjne media ?

 3. Ale to chyba jest logiczne i było do przewidzenia.
  jesteście antysystemowi, więc system was zwalcza.

  1. Jak widać niewielu zauważa że media to właśnie bardzo ważna część system.

 4. To żenujące, ale w TVP info więcej miejsca antenowego poświęcono na pokazanie świń Korwina. Starczyło czasu, aby pokazać jak „krul” prezentuje wystraszone prosiaki, porównując je do konkurencji politycznej. Zabrakło na chociaż krótką prezentacje partii Razem, która tak jak inne ogólnokrajowe komitety, ma listy we wszystkich okręgach. Jestem ciekaw, czy jak już Razem znajdzie się w sejmie, to czy media też będą milczeć na temat tej formacji

 5. Nie narzekajcie, jak ja byłem liderem LPR w Lublinie w 2014 też miałem w TVP Lublin tylko 2 x 31 sek. i jakoś dało radę, a musiałem współpracować z dziadkiem. Taki układ wyniki z ilości osób na listach oraz z tego co wiem, z ilości list. PiS i PO są we wszystkich okręgach, a „Razem” nie, więc co tu się dziwić?

  I tak my tu pierdu pierdu, i przyjdzie Katechon Wladimir Putin i zrobi z tym całym syfem zachodnim porządek. I dobrze. W ostatnim okresie 200 lat Polski najlepsza była „Kongresówka”. Autonomia Polski u boku cara była bardziej przyjazna niż ta cała niby „wólna Rzeczyposypolita”. Księstwo Poznańskie też było spoko. Prusacy daliby dziś tym hipisom po dupie. Swoją drogą, co by nie mówić, wolałbym żyć w PRL albo GG niż III/IV RP.

  Nie ma to jak reakcja. Nie liberalizm, socjalizm, republikanizm, klerykalizm, antyklerykalizm, libertynizm czy szowinizm – to do lamusa. Stara reakcja rządzi!!! Najlepsze systemy w historii to partymonializm, absolutyzm i absolutyzm oświecony. Ten trzeci, w połączeniu z tradycjonalizmem, byłby dobrą drogą dla obecnej Polski.

 6. Ja myślę że to dla popierających tą partię to w sumie dobra wiadomość. Pokazywanie się w telewizji z POPiSSLDPSLami to obciach i wstyd. To pokazuje ze nie są kolejnymi , którzy chcą się dorwać do koryta. A swoje argumenty i program równie dobrze można przedstawić w internecie.

 7. Wy naprawdę wierzyliście, że dostaniecie więcej czasu antenowego? Są u was jacyś racjonaliści?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Krzyż i Menora

Spory światopoglądowe i wojny na polu kultury osiągają w dzisiejszych czasach stadium najw…