Właśnie rozpoczyna się w Sejmie pierwsze czytanie poselskiego projektu o zmianie Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Projekt złożyła posłanka Partii Razem, Paulina Matysiak. Rzecz dotyczy legalizacji medycznej marihuany.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Natomiast nowy projekt ustawy został opracowany ze względu na potrzebę uregulowania kwestii dotyczących upraw i zbioru konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca farmaceutycznego – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Od 2017 roku marihuana jest legalna  jako surowiec medyczny i dostępna na receptę. Nie można jej jednak hodować w Polsce i trzeba sprowadzać zza granicy, co wpływa na wysoką cenę i trudną dostępność. Politycy lewicy uważają, że dostęp do medycznej marihuany należy ułatwić i rozszerzyć, by mogła być legalnie hodowana w Polsce i przynosiła zyski z akcyzy.

„Sejm zajmie się dzisiaj ustawą Paulina Matysiak, która ma poszerzyć dostęp do marihuany medycznej. Pozwoli również na produkcję marihuany medycznej w Polsce, co powinno radykalnie zbić jej cenę. Dla Lewicy są to rozwiązania oczywiste i mamy nadzieję, że zdobędą one poparcie sejmowej większości.”- napisał poseł Maciej Konieczny w mediach społecznościowych.

Poseł Konieczny odniósł się również do kwestii całkowitej legalizacji marihuany, ponieważ jego zdaniem „kryminalizacja marihuany jest kompletnie nieracjonalna i szkodliwa społecznie. Co więcej, to strata pieniędzy – gdyby marihuana była legalna, można by było obłożyć ją akcyzą. Zamiast tego tracimy publiczne środki na ściganie dobrych ludzi palących jointa w bramie.”

Partia Razem wspiera idee pełnej legalizacji marihuany.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Większość Ukraińców opowiada się za zastąpieniem prezydenta Zełenskiego szefem parlamentu

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie …