Razem Wrocław i Młodzi Razem Dolnośląskie przygotowali petycję do Rady Miasta Wrocławia, postulującą stworzenie urzędu Rzecznika Praw Pracowniczych w charakterze pełnomocnika Prezydenta Miasta. Projekt ma na celu przede wszystkim zapewnienie ochrony na rynku pracy ludziom młodym, najbardziej narażonym na wyzysk i nieuczciwe praktyki pracodawców.

Treść petycji została zaprezentowana przez wrocławskich działaczy Lewicy Razem podczas niedzielnej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji młodych pracowników w stolicy Dolnego Śląska. Razem z nimi przemawiał na wrocławskim rynku poseł Adrian Zandberg. ,,W Polsce popularne jest mówienie, że problemy na rynku pracy to już przeszłość, ale to nie jest prawda. Jest bardzo wiele grup, których podstawowe prawa pracownicze są łamane” – mówił poseł Lewicy. Zandberg przypomniał, że sejm ciągle nie chce zająć się złożonym przez ich klub projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zakłada ona przyznanie inspektorom prawa do zmiany umów śmieciowych na umowę o pracę, jeśli uznaliby, że warunki zatrudnienia wskazują na stosunek pracy.

,,2021 rok to czas, w którym za słowami muszą iść czyny. Jacek Sutryk mówi o tym, jak dobrze żyje się we Wrocławiu, ale dba tylko o swojego kota, a nie o osoby tu mieszkające i pracujące. Jak wynika z danych Okręgowego Inspektoratu Pracy za 2020 rok, na 273 kontrole aż 62 razy inspektorzy pracy interweniowali w sprawie warunków zatrudnienia.” – mówił Norbert Madura z Młodych Razem. ,,Nikt nie uczy nas o naszych prawach; o tym, że nie powinniśmy tyrać po 16 godzin, że zanim zaczniemy pracę, pracodawca powinien podpisać z nami umowę i uzgodnić warunki. To musi się zmienić. Oczekujemy wyjścia do nas, ludzi młodych. Potrzebujemy wiedzieć, że w razie potrzeby mamy do kogo się zwrócić. My chcemy, aby lukę na poziomie samorządowym uzupełniał Rzecznik Praw Pracowniczych” – dodał.

Petycja ma zostać w najbliższych dniach przekazana na ręce przedstawicieli Rady Miasta wraz z projektem uchwały w tej sprawie. ,,Rzecznik Praw Pracowniczych mógłby dodatnio wpływać na poprawę warunków pracy i płacy we Wrocławiu. W ramach zapobiegania konfliktom i naruszeniom praw pracowniczych mógłby on prowadzić działania edukacyjne podnoszące znajomość prawa pracy (…) a także udzielać w ramach swej właściwości bezpłatnych porad prawnych w zakresie prawa pracy. W przypadku zaistniałych konfliktów mógłby podejmować się mediacji i interwencji. Rolą Rzecznika Praw Pracowniczych byłoby też poszukiwanie, w dialogu z partnerami społecznymi (związkami zawodowymi i innymi organizacjami), rozwiązań systemowych” – możemy przeczytać w dokumencie zaprezentowanym przez działaczy wrocławskiej lewicy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…