Podczas ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przedstawiła najnowsze pomysły związane z Funduszem Pracy na przyszły rok. Związki zawodowe i organizacje pracodawców zareagowały na nie zadziwiająco zgodnie.

https://pixabay.com/pl/pieniądze-oszczędzać-płacić-367973/

Jakie propozycje nie spodobały się zarówno przedstawicielom biznesu, jak i świata pracy, co dotąd w ocenach polityki społecznej PiS raczej się nie zdarzało? Elżbieta Rafalska zapowiedziała obcięcie wydatków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu i odebranie pieniędzy Krajowemu Funduszowi Szkoleniowemu. Twierdziła, że gdy bezrobocie maleje, nie ma potrzeby przeznaczania takich sum, jak do tej pory, na aktywizowanie pozostających bez zatrudnienia. Wicepremier Mateusz Morawiecki sekundował jej, argumentując, że urzędy pracy niekiedy wydatkują pieniądze na aktywizację w sposób, który faktycznie jest marnowaniem funduszy.

Przedstawiciele związków zawodowych odpowiedzieli, że niskie bezrobocie to nie wszystko. – Nierozwiązany pozostaje problem wysokiego poziomu bierności zawodowej oraz luki kompetencyjnej. Dlatego konieczne jest nie tyle obniżanie wydatków, co dostosowanie ich struktury do obecnych potrzeb – tak odnieśli się do pomysłu zredukowania pieniędzy na szkolenia dla bezrobotnych. Zwrócili także uwagę na to, że w przyszłym roku z Funduszu Pracy ma być przeznaczony ponad miliard zł na staże i specjalizacje lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położonych. OPZZ negatywnie oceniło fakt, że na te zadania nie starczyło odrębnych środków przeznaczonych na ochronę zdrowia.

Pomysł obcięcia wydatków na szkolenia i zwalczanie bezrobocia nie spodobał się także pracodawcom. Pracodawcy RP nie są również zadowoleni z koncepcji przeniesienia wydatków na zasiłki i świadczenia przedemerytalne do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W ich ocenie to nic innego, jak próba ominięcia przepisów, które mają przeciwdziałać zadłużaniu się państwa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. To oczywiście zła decyzja,w tej sprawie popieram zarówno związki zawodowe jak i pracodawców,firmy nie kwiną palcem aby wyszkolić pracownika za „swoje”,zatrudniający tylko potrafią korzystać z tego że z państwowych szkół po wielu latach wychodzą wyszkoleni pracownicy,a jeżeli ktoś skończył szkołę a chcę się uczyć nowych zawodów,ma zostać sam?,państwo powinno przeprowadzać różnorakie kursy i szkolenia dla ludzi w każdym wieku,emeryci też chcą mieć ciekawe zajęcia,dla bezrobotnych,rencistów i emerytów państwo lub samorząd powinny finasować kartę mulitisport benefit,zapewniając tym ludziom ciekawe,aktywne i przyjemne spędzanie czasu,karta taka powinna być opatrzona zdjęciem korzystającego i jego personaliami,aby żaden alkoholik,pijak czy hazardzista nie był wstanie jej spieniężyć za wódkę ,jednym słowem chcemy socjalizmu gospodarczego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…