Urugwajscy robotnicy w czwartek przez 24 godziny strajkowali przeciwko „głodowi, nierównościom i działaniom antyzwiązkowym”. W całym kraju odbyły się setki wieców i manifestacji, z czego największe w stolicy – Montevideo.

Strajk został zorganizowany przez Międzybranżowe Zrzeszenie Pracowników – Narodową Konferencję Robotniczą (PIT-CNT). Tysiące Urugwajczyków protestowało przeciwko polityce prawicowego prezydenta Luisa Lacalle Pou i bezradności jego gabinetu w walce ze społeczno – gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. „Strajkujemy przeciwko głodowi, nierównościom, dyskryminacji i zwalczaniu związków zawodowych. To walka o pracę i płace” – mówił sekretarz generalny PIT-CNT Marcelo Abdala. Inny działacz związkowy, Fernando Pereira, zwrócił uwagę, że w wyniku pogłębiającego się kryzysu ponad 100 tys. Urugwajczyków znalazło się w skrajnym ubóstwie i aby przeżyć, jest zmuszonych korzystać ze społecznych jadłodajni.

Szczególny gniew protestujących kieruje się przeciwko forsowanej przez prezydenta Lacalle’a ustawie ,,de Urgente Consideración” (LUC). Jej wejście w życie, jak ostrzegają związki zawodowe, spowoduje dalsze obniżki płac, ograniczy prawo do strajku i doprowadzi do masowej prywatyzacji przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Protestujący w całym kraju powszechnie deklarowali solidarności z 15 nauczycielami z departamentu San José, którzy w lutym zostali zwolnieni z pracy za udział w kampanii zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie LUC.

Strajkujący wystosowali do prezydenta list ze swoimi żądaniami. Obejmują one m. in.:  wprowadzenie dochodu podstawowego w wysokości 440 dolarów dla rodzin w trudnej sytuacji, ochronę miejsc pracy, wzrost inwestycji publicznych celem pobudzenia gospodarki, projekt nowej ustawy o zatrudnieniu młodzieży, wzrost wydatków na służbę zdrowia, podwyższenie podatków dla najbogatszych (w szczególności podatku od zagranicznych depozytów) oraz zakaz prywatyzacji spółek publicznych.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…