Trwa operacja malijskich służb specjalnych, według doniesień BBC udało się uwolnić już 80 osób. Trzy zostały zamordowane przez terrorystów, którzy opanowali luksusowy hotel w dyplomatycznej dzielnicy Bamako, stolicy kraju.
Nie wiadomo jeszcze, kto jest odpowiedzialny za zamach, chociaż światowe media jednoznacznie sugerują, że jest to malijska Al-Kaida. W hotelu Radisson, który padł celem ataku, zatrzymują się głównie dyplomaci, pracownicy linii lotniczych i zamożni biznesmeni. Należy on do amerykańskiej sieci Carlson Rezidor Hotel Groups, jednej z dziesięciu największych korporacji hotelarskich na świecie.
Wszystko zaczęło się o 7 rano lokalnego czasu. Według cytowanego przez BBC ogrodnika, który był świadkiem zdarzenia, zamaskowani terroryści podjechali do hotelu samochodem z oznaczeniami dyplomatycznymi. Kiedy zostali zatrzymani przy bramie, otworzyli ogień, raniąc trzech ochroniarzy. Ogrodnikowi udało się uciec, podobnie jak innym naocznym świadkom, którzy nie są jednak w stanie podać liczby napastników – w relacjach waha się ona od pięciu do trzynastu mężczyzn.
Jak dotąd zginąć miały trzy osoby, wśród nich jeden obywatel Francji, tożsamość i narodowość pozostałych ofiar nie jest znana. W hotelu zatrzymano 170 zakładników – 140 gości i 30 pracowników. Według BBC są oni odbijani przez służby specjalne, 80 ma już być na wolności. Są wśród nich przedstawiciele wielu narodowości – obecność swoich obywateli potwierdziły już Chiny, Francja i Turcja.
Mali jest byłą francuską kolonią. W 2012 roku, pod wpływem wydarzeń w Libii w kraju wybuchła rebelia, północno-wschodnia część została opanowana przez terrosytów, związanych z Al-Kaidą, którzy grozili marszem na stolicę. Francja stanęła na czele koalicji, która wypowiedziała dżihadystom – ofensywa była skuteczna, sytuacja w Mali wciąż jest jednak niespokojna. W sierpniu doszło do ataku na hotel w mieście Sevare – zginęło wówczas pięciu pracowników sił stabilizacyjnych ONZ, czterech żołnierzy i czterech terrorystów. Wcześniej, w marcu, w zamachu na restaurację w centrum Bamako śmierć poniosło pięć osób.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…