Rodzice małego chłopca spod Tuluzy – na południu Francji – nadali mu imię Dżihad (Jihad), co stało się przyczyną głośnych kontrowersji i w końcu interwencji policji i prokuratury. Pytanie, czy chłopiec będzie musiał zmienić imię, urosło do ogólnokrajowej afery polityczno-terrorystyczno-obyczajowej.

Kiedy pięć lat temu inny chłopczyk (z Awinionu) stawił się w przedszkolu w koszulce z napisem „Jestem bombowy, Dżihad urodzony 11 września”, władze publiczne nie miały wątpliwości: rodzice zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu i dość słony mandat za „pochwałę zbrodni”, choć koszulka miała być jedynie „dla śmiechu”.

Tym razem urzędnik stanu cywilnego na merostwie w Tuluzie zarejestrował imię dziecka, ale podzielił się później swymi wątpliwościami ze zwierzchnikami, co uruchomiło media, policję, służby wywiadu wewnętrznego i prokuraturę. Na razie jednak bez konsekwencji, jeśli chodzi o imię malucha.

W sytuacji napięcia społecznego związanego z zamachami terrorystycznymi, merostwo uznało, że imię Dżihad może zaszkodzić dziecku. Powołało się na odpowiedni przepis kodeksu cywilnego, który nakazuje w takim wypadku wykreślić niepożądane imię.

Problem w tym, że o ile w potocznym rozumieniu słowo „dżihad” przekłada się jako „święta wojna” i kojarzy z terroryzmem, w muzułmańskiej tradycji religijnej jest związane raczej z duchowym wysiłkiem, wewnętrzną walką każdego o poprawę, o bycie dobrym człowiekiem. Zresztą w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, np. w Libanie, to imię noszą też chrześcijanie. Dążenie do tego, by stawać się coraz lepszym w teologii znane jest jako  „wielki dżihad”, podczas gdy walka zbrojna w obronie wiary to „mały dżihad”.

Na razie mały Dżihad zachowa swoje imię aż do rozstrzygnięcia sądowego. Emocje, które wzbudził, szczególnie w mediach i portalach społecznościowych, uważa się znak czasów. Bardziej niż inne dyskusyjne imiona nadawane we Francji czy innych krajach zachodnich, jak Nutella czy Iphone.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…