Chelsea Manning, była analityk wywiadu wojskowego Stanów Zjednoczonych i informatorka WikiLeaks, w wystąpieniu na konferencji w Montrealu powiedziała, że nadzór elektroniczny obywateli – z użyciem sztucznej inteligencji – w ciągu dziesięciu ostatnich lat znacznie zwiększył intensywność i zasięg. Według niej, bez uwzględnienia kwestii etycznych tego procederu, jak i bez przeciwdziałania, „demokracja stanie się niemożliwa”.

 

Chelsea Manning. pixabay

„Dziesięć lat temu , kiedy pracowałam w wywiadzie wojskowym, mogłam widzieć jak ta technologia jest rozwijana i mogłam poczuć jej władzę” – Manning mówiła o technikach śledzenia ludzi, szczególnie za pomocą „machine learning”, tj. o wykorzystaniu danych w algorytmach sztucznej inteligencji. „Teraz widzę jak ta technologia funkcjonuje: jest coraz gorzej, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych” – ostrzegła.

Pięć lat temu sąd wojskowy skazał ją na 35 lat więzienia za przekazanie WikiLeaks ponad 700 tys. tajnych dokumentów odnoszących się głównie do wojen w Afganistanie i Iraku. Siedziała siedem lat, zanim jej karę zmniejszył prezydent Barack Obama. Należy do grona najbardziej znanych sygnalistów na świecie.

„Kiedy wyszłam z więzieni a, myślałam, że wycofam się, trochę się schowam, skorzystam z życia. Ale zauważyłam drastyczne zmiany w metodach sił porządkowych i technikach agresywnego nadzoru” – mówiła na międzynarodowej, montrealskiej konferencji innowacyjnej „C2”, poświęconej w tym roku sztucznej inteligencji. Jej zdaniem, naukowcy i informatycy zajmujący się jej rozwijaniem odegrają kluczową rolę, jeśli chodzi o wykorzystanie ich wynalazków do celów masowego nadzoru.

„Rozumiem ludzi, którzy pracują teraz nad „machine learning” i wszystkimi tymi algorytmami. Są skoncentrowani na celu wykonania swoich produktów na czas. Ale muszą myśleć o etycznych implikacjach technologii, którą budują” – podkreślała.

Chelsea Manning ubiega się o nominację demokratów w wyborach do Senatu. Pytana, dlaczego przechodzi do polityki, odpowiedziała: „Wszystko, co każdego dnia robimy, ma wpływ na politykę, nawet nic nie robienie ma na nią wpływ”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…