Około czterystu osób protestowało przeciwko temu, by na Majorce znowu odbywała się corrida. Organizatorzy okrutnego widowiska, by ich zagłuszyć, puszczali z głośników muzykę. W tym utwór, który wywołał skandal.
Zabijania byków na arenie nie było na Majorce od 2017 r. Wtedy lokalny samorząd zdecydował, że „walki” mają trwać maksymalnie 10 minut i nie mogą kończyć się zabiciem zwierzęcia. Byki miały być „tylko” drażnione, a następnie odwożone z areny. Potem jednak hiszpański sąd najwyższy uznał, że publiczne dręczenie i pozbawianie życia zwierząt jest częścią krajowej tradycji i kultury, a regionalne rządy nie mają prawa z nim walczyć. Na arenie w Palmie odbyło się „widowisko” w tej właśnie tradycyjnej formie – z ranieniem i uśmierceniem byka. Przeciwko temu zaprotestowało kilkuset obrońców praw zwierząt.
Aby zagłuszyć okrzyki „To nie sztuka, to tortury” i „Nie dla walk byków”, organizatorzy najpierw wyemitowali z głośników pieśń „Viva España”, a następnie utwór „Cara al Sol” (Twarzą ku słońcu). To pieśń z czasów frankistowskiej Hiszpanii, niemalże drugi hymn narodowy ówczesnej prawicowej dyktatury. Obecnie jego publiczne wykonywanie jest w Hiszpanii zakazane, na podstawie ustawy o pamięci historycznej. Lewicowa partia Podemos zgłosiła sytuację na policję.
Podemos pide que se investigue una „posible infracción de la Ley de Memoria Histórica” en la corrida de toros de Palma donde sonó el himno franquista 'Cara al Sol’ por megafonía https://t.co/dBRTAnECc6 pic.twitter.com/PbV1HahEcw
— Europa Press (@europapress) August 10, 2019
Faszystowski hymn z głośników skutecznie zagłuszył protesty obrońców praw zwierząt, ku radości około 12 tys. widzów, którzy przybyli oglądać corridę. Dodatkowo dali oni wyraz satysfakcji, skandując „Wolność!”.
Wśród miłośników zabijania zwierząt dał się zauważyć Jorge Campos, przewodniczący struktur skrajnie prawicowej partii VOX na Wyspach Kanaryjskich. Przyszedł na trybunę owinięty hiszpańską flagą, a następnie tłumaczył dziennikarzom, że w ten sposób wyraża poparcie dla narodowych tradycji.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…