9 listopada Amazon zwolnił dyscyplinarnie działaczkę związkową Magdalenę Malinowską. Malinowska jest członkinią Prezydium Komisji Międzyzakładowej Inicjatywy Pracowniczej w Amazon oraz społecznym inspektorem pracy. Od lat działa też w Inicjatywie Pracowniczej.

Amazon zarzuca Magdalenie Malinowskiej pogwałcenie zasad współżycia społecznego, ze względu na domniemane zrobienie przez nią zdjęcia pracownika, który zmarł podczas pracy w Amazonie. Malinowska zajmowała się kwestią wypadków przy pracy i jest przekonana, że mężczyzna zatrudniony w magazynie w Sadach pod Poznaniem zmarł z przepracowania.

Formalną przyczyną zwolnienia było rzekome „filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok”, czemu Magdalena Malinowska stanowczo zaprzecza.

– Początkowo myślałam, że jest szansa, aby mnie przywrócili do pracy. Jednak Amazon przekroczył wszystkie terminy, a sam powód zwolnienia jest absurdalny. Wobec mnie zostały złamane przepisy prawa i  boimy się, że to jest początek kampanii Amazona wymierzonej w związki zawodowe i pracowników. Wprowadzają zmiany w regulaminie pracy i chcą jeszcze bardziej podkręcić śrubę pracownikom zwiększając normy, mimo że są jedną z największych firm na świecie. Wypowiedzenie wręczyli mi w domu, specjalnie w tym celu mnie odwiedzili – opowiada w rozmowie z naszym portalem Magdalena Malinowska.

„(…)W jednym z magazynów zmarł człowiek, Malinowska jako społeczna inspektorka pracy prosiła o dokumentację w tej sprawie. Według związku sposób organizacji pracy może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi – pracownicy są skrajnie wyczerpani, pracują ponad siły, by spełnić wyśrubowane normy. (…) Zdaniem związków zawodowych zwolnienie jest całkowicie bezprawne, związek nie wyraził na nie zgody, a Malinowskiej przysługuje ochrona związkowa. Wielkie międzynarodowe korporacje nie mogą stać ponad prawem” – skomentował sprawę poseł Maciej Konieczny z partii Razem w swoich mediach społecznościowych.

„(Malinowska) Nie miała żadnego interesu w filmowaniu czy fotografowaniu zwłok, ale chciała monitorować kroki podjęte przez pracodawcę i wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Zgodnie z art. 14 ust. 1 u.s.i.p. zakład pracy jest zobowiązany zapewnić SIP odpowiednie warunki realizacji ich zadań.”- pisze o sprawie OZZ Inicjatywa Pracownicza, która wspiera Magdalenę Malinowską. Organizacja związkowa nie wyraziła zgody na zwolnienie swojej działaczki, a to oznacza, że wypowiedzenie nie powinno jej zostać wręczone.

– Nie mam żadnej wątpliwości, że sąd pracy nakaże Amazonowi przywrócenie Magdaleny Malinowskiej do pracy. To zwolnienie to skandaliczne bezprawie – napisała posłanka Lewicy Marcelina Zawisza, jednak sama zainteresowana boi się o swoją przyszłość.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Powodzenia. Ja czekam już 6 miesiąc by odbyła się pierwsza rozprawa w sądzie pracy z tytułu wadliwego wypowiedzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…